Panele laminowane – czy warto się na nie zdecydować?

Panele laminowane coraz częściej są stosowane jako alternatywa dla klasycznych paneli wykonanych z naturalnego drewna. Podobnie jak drewniane panele, również laminowane odznaczają się znaczną uniwersalnością, odpowiednimi właściwościami oraz łatwością montażu. Panele laminowane możemy jednak kłaść, przykładowo, nie tylko w salonie, ale również pomieszczeniach z potencjalnie szkodliwymi dla naturalnego drewna czynnikami, jak choćby w łazience.

Panele laminowane, wbrew pozorom i poniekąd krzywdzącej, obiegowej opinii, wcale nie muszą być gorszym zamiennikiem dla drewnianych odpowiedników, gdy po prostu chcemy zaoszczędzić trochę grosza na materiałach budowlanych. Odznaczają się one funkcjonalnością, której drewnu zwyczajnie brakuje – nie są gorsze, po prostu są inne i przeznaczone do nieco odmiennych zastosowań.

Panele tego rodzaju tworzone są ze specjalnych płyt z włókien drzewnych, które odznaczają się z kolei wysoką twardością oraz gęstością. W połączeniu z laminatami, papierami żywiczymi oraz okleinami odznaczają się znaczną odpornością na warunki atmosferyczne i różnego rodzaju zanieczyszczenia, a przy tym pozostają łatwe do konserwacji. Co więcej, istnieją rodzaje paneli laminowanych, które są specjalnie przystosowane do montażu wraz z ogrzewaniem podłogowym. Oprócz tego, takie egzemplarze lepiej radzą sobie ze zmianami temperatur, nawet tymi dość gwałtownymi.

Panele laminowane, jakkolwiek pozbawione części właściwości estetycznych charakterystycznych dla naturalnego drewna, jak wspomniano wcześniej, są o wiele bardziej uniwersalne. Na rynku znajdziemy także prawdziwe bogactwo wzorów i kolorów takich paneli, dzięki czemu możemy uzyskać efekt bardzo podobny do paneli wykonanych z drewna, jeśli nam na tym szczególnie zależy.

30 listopada, 2019

Dodaj komentarz