Panele led – nowy trend oświetlenia?

142580474868955100Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku osprzętu oświetleniowego królowały rozwiązania techniczne oparte na klasycznych źródłach światła. Brak było w ofercie większości producentów (zarówno na rynku polski, jak i na rynku światowym) produktów pozwalających na uzyskanie ciekawych, odbiegających od standardowych efektów świetlnych. Trudno też było znaleźć osprzęt odpowiadający i pasujący do niektórych wnętrz, zwłaszcza w sytuacji, kiedy ich stylizacja odbiegała od przyjętych kanonów, a stanowiły raczej efekt designerskiej pracy architekta lub projektanta wnętrz. Sytuacja ta zmieniła się jednak diametralnie na przestrzeni ostatniego odcinka czasu.

W ofercie większości sklepów oferujących osprzęt oświetleniowy odnaleźć można niezliczoną wręcz ilość produktów związanych z montażem instalacji oświetleniowych. W chwili obecnej wybierać możemy pomiędzy wieloma alternatywnymi źródłami oświetlenia, z czego większość z nich stanowi oświetlenie należące do kategorii LED, nie tylko bardziej przyjaznej dla środowiska, ale też charakteryzującej się mniejszym poborem energii, a więc – tańszej w codziennej eksploatacji (nierzadko różnice w kosztach oświetlenia sięgają kilkudziesięciu procent), a także mniej męczącej dla ludzkiego wzroku.

Spośród dostępnych na rynku kategorii produktów coraz większe znaczenie i popularność zyskują panele led. Te odznaczające się nowoczesnym i interesującym designem produkty oświetleniowe z powodzeniem wypierają standardowe elementy instalacji oświetleniowych nie tylko w pomieszczeniach stricte biurowych, ale też w domach i mieszkaniach zwykłych ludzi. Zauważyć należy, że każdego roku zwiększa się ich udział procentowy w rynku. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.

Przede wszystkim wskazać bowiem należy, że wykorzystywanie oświetlenia opartego o technologię led nie męczy wzroku podczas wielogodzinnej pracy. Poprawia to komfort i ergonomię pracy, co nie pozostaje przecież bez wpływu na zdrowie pracowników oraz ich codzienną wydajność. Może się to – w sposób pośredni lub bezpośredni – przekładać na osiągane przez pracodawcę zyski. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść tej grupy produktów jest fakt, że nie ulegają one szybkiemu nagrzewaniu. Bezpośrednio wpływa to na temperaturę pomieszczenia, a co za tym idzie – zmniejsza ilość energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia klimatyzacyjne. Cechują się też o wiele większą żywotnością od standardowych źródeł światła, dzięki czemu możliwe jest ich bezobsługowe wykorzystywanie przez spory odcinek czasu.

Bogata oferta rynkowa pozwala też dobrać odpowiedni do kształtu pomieszczenia i uwarunkowań w nich panujących kształt i rozmiar paneli ledowych. Poza standardowymi i najczęściej wybieranymi przez konsumentów wymiarami 60×60 cm, powszechnie dostępne są mniejsze oprawy o wymiarach 20×20 cm, 30x30cm oraz 40×40 cm. Dla poszukujących rozwiązań dopasowanych idealnie do projektowanego wnętrza, spora grupa producentów umożliwia wykonanie na zamówienie produktów o niestandardowym lub nieregularnym rozmiarze i kształcie. Pozwala to sprostać nawet najdalej idącym oczekiwaniom.

Produkty z tej grupy urządzeń oświetleniowych nie odstraszają też swoją ceną. Tak jak w przypadku innego osprzętu wykorzystującego technologie ledowe, nabycie ich nie będzie nadszarpywać domowego lub firmowego budżetu. Co jednak szczególnie istotne – odpowiednie produkty znajdą też koneserzy wyrafinowanych rozwiązań technicznych. Wprawdzie będzie się to wiązać z wyższą ceną wyjściową, ale dzięki temu nabędą oni oprawy wykonane z niestandardowych materiałów (np. z szczotkowanego aluminium) lub wyposażone w mechanizmy sterujące temperaturą lub natężeniem światła.

10 marca, 2015

Dodaj komentarz