Pokój dla najmłodszych

Mimo że żyjemy w czasach głównie rozrywki wirtualnej, w postaci gier komputerowych i innych interaktywnych sposobów spędzania wolnego czasu, to nie ma co ukrywać, że najmłodsze dzieci wciąż pociągają baśniowe opowieści, które przedstawiają niejednokrotnie magiczne krainy pełne niespotykanych mieszkańców i przedmiotów. Zaspokajają one naturalną ciekawość i pozwalają rozwijać wyobraźnię najmłodszych odbiorców. Przy wcale nie takim dużym wysiłku możemy również przekształcić pokój naszego malucha w jedną z takich baśniowych krain i stworzyć dla niego w ten sposób bardzo przyjemne a jednocześnie komfortowe i ułatwiające wielowymiarowy rozwój otoczenie. Musimy przy tym pamiętać, że nie ma jednego przepisu dla każdego dziecka, ani nawet dla chłopców czy dziewczynek – warto zwrócić uwagę czym najbardziej interesuje się nasze dziecko i wykorzystać to w przyszłej aranżacji wnętrza.

Stworzenie nie tylko rozbudzającego wyobraźnię i ciekawość dziecka, ale również funkcjonalnego pokoju, wcale nie wymaga, wbrew pozorom, ogromnych nakładów pieniężnych czy dużej ilości pracy – często wystarczy tak naprawdę pomysł, który w połączeniu z twórczą inwencją pomoże wykreować pomieszczenie jedyne w swoim rodzaju, w którym nasze dziecko będzie się czuło naprawdę wyjątkowo. Najważniejszym elementem wystroju pokoju dla dziecka będzie, nawet w większym stopniu niż mogłoby się to początkowo wydawać, kolor – i nie mówimy tu wyłącznie o kolorze ścian, ale także wszelkich mebli czy innych sprzętów.

Jeżeli nie narzekamy na brak wolnego czasu i mamy mniejsze czy większe zacięcie do majsterkowania, pewną część sprzętów i mebli do pokoju możemy wykonać całkowicie własnoręcznie, praktycznie od podstaw: mogą to być, na przykład, stolik czy niewielka szafeczka, w której nasza pociecha mogłaby przechowywać różne rzeczy: od przyborów szkolnych, przez książki aż po klocki lego. Pozwala nam to dostosować poszczególne elementy wystroju do charakteru oraz zainteresowań dziecka, nawet tych najbardziej wymyślnych, dla których trudno byłoby nam znaleźć odbicie w tradycyjnych sklepach.

Projektując usytuowanie konkretnych mebli, sprzętów i innych elementów wystroju najlepiej podzielić pokój dziecka na trzy „strefy” i dobierać ich wyposażenie odpowiednio do przeznaczenia. Podział ten możemy w najbardziej podstawowy sposób przedstawić jako sekcję przeznaczoną do wypoczynku, do nauki oraz do zabawy. Jak wspomniano wcześniej – niemal cały potencjał tkwi w kolorze, a więc i tutaj musimy go koniecznie wykorzystać. Kolor pozwala nadać każdej z podanych przykładowo „sfer” niejako funkcjonalny charakter – dziecko będzie kojarzyć dany kolor z określoną aktywnością, co z kolei pozwoli mu łatwiej skoncentrować się na nauce czy szybciej zasnąć. Warto też zadbać, aby kolor nie były mdłe a wprost przeciwnie – bardzo intensywne i soczyste, co na pewno wywoła nie małą radość u dziecka. Zastosowanie wymienionego na początku baśniowego motywu sprawdzi się z kolei w największym stopniu u dzieci w wieku do około siedmiu lat, gdyż starsze będą często wolały bardziej dyskretne motywy, przykładowo wykonane od szablonu kwiaty czy ptaki.

W każdym dziecięcym pokoju musi się również znaleźć kącik przeznaczony specjalnie do nauki. Nim zdążymy się obejrzeć, dziecko skończy przedszkole i wkroczy w etap obowiązkowego szkolnictwa. Także i ten kącik możemy zaaranżować w oryginalny sposób – przykładowo umieszczając go we wnęce, choć w tym przypadku będziemy musieli zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Kącik ten powinien być odpowiednio dostosowany do efektywnej pracy i sprzyjać możliwości koncentracji.

Podsumowując, pokój dziecięcy, jak można wywnioskować po samej nazwie i doświadczyć na własnej skórze, to miejsce, w którym nasza pociecha będzie spędzała mnóstwo czasu. Oczywistością więc wydaje się, że musimy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce to było przyjazne i sprzyjało rozwojowi naszej pociechy, a przy tym, aby mogła traktować je jako „swoje” miejsce, w którym zawsze może czuć się bezpiecznie i „jak u siebie”.

 

4 maja, 2016

Dodaj komentarz