Pompa ciepła w domu – koszty utrzymania

Pompa ciepła według specjalistów jest najkorzystniejszą formą ogrzewania, pozwalającą na uzyskanie wielu korzyści, w tym tej najważniejszej- niskich rachunków w okresie grzewczym. Jednak jak wygląda to w praktyce? Postaraliśmy się przyjrzeć wszelkim jej aspektom oraz przeliczyć roczne koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła.

Pompy ciepła- ekologiczne rozwiązania w skutecznym ogrzewaniu

Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązania grzewcze wykorzystujące jedno z kilku odnawialnych źródeł ciepła, wymagające do pracy odpowiednich, lecz niezbyt dużych ilości energii elektrycznej. Nie produkują spalin i zanieczyszczeń, dzięki czemu są wskazywane jako proekologiczne rozwiązania, w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Możemy tu wyróżnić:

  1. pompy powietrzne,
  2. pompy gruntowe,
  3. pompy wodne.

Urządzenia te pracują w zasadzie na podobnej zasadzie do chłodziarek, pomimo tego, że wymagają podłączenia do prądu, co związane jest z koniecznością pompowania źródła ciepła z dołu (czyli wybranego materiału odnawialnego) do góry, czyli do grzejników i instalacji grzewczych. Służą one zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia domu oraz ogrzewania wody użytkowej. Dzięki czemu montaż pompy ciepła to w pełni kompletne rozwiązania, o wielu zaletach i zdecydowanie niskich kosztach eksploatacyjnych.

Zdecydowanie niższe koszty inwestycyjne

Coraz większa popularność pomp ciepła zdecydowanie przyczyniła się do zmniejszenia kosztów inwestycyjnych poniesionych na rzecz tych rozwiązań, dzięki czemu możliwe jest ich zainstalowanie w kwocie około 30000 zł, co do niedawna wydawało się niemożliwe. Tego typu technologie są szczególnie opłacalne przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej. Dodatkowo koszty tych inwestycji bardzo szybko się zwracają.

Jakie są prognozowane koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła?

Koszty ogrzewania domu o powierzchni 200 m2 w skali rocznej wynoszą około 2 000 zł, co wydaje się o wiele korzystniejszą ofertą w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania, takich jak wykorzystanie energii elektrycznej oscylujące w granicach 6 000 tys. oraz instalacji gazowych wynoszących około 3 000 tys.

Stąd też na drodze prostych kalkulacji ogrzewanie za pomocą pompy ciepła wydaje się naprawdę korzystną sytuacją. Biorąc pod uwagę fakt, że instalacje te świetnie współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, są to naprawdę atrakcyjne rozwiązania, które pozwalają znacznie zaoszczędzić zarówno w skali miesięcznej jak i rocznej. Ma to duże znaczenie dla użytkowników i pozwala im cieszyć się komfortowym ciepłem w domach o dowolnych metrażach.

Szukasz wydajnego systemu ogrzewania? Wybierz ekologiczną pompę ciepła

Szukając skutecznych i innowacyjnych rozwiązań grzewczych przyjaznych dla środowiska naturalnego, zdecydowanie warto wybrać instalację pompy ciepła, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem fotowoltaiki, ale nie tylko. To korzystne rozwiązania, które pozwolą Ci znacznie zaoszczędzić oraz cieszyć się przyjemną temperaturą niezależnie od okoliczności.

26 października, 2021