Postmodernizm w architekturze

Najpierw postarajmy się wyjaśnić pojęcie: postmodernizm. Jest to ogół prądów dostępnych w architekturze w okresie przełomu dwudziestego oraz dwudziestego pierwszego wieku. Postmodernizm następował od razu po modernizmie. Postmodernizm można było rozpoznać z historii po tym, że jako jeden z niewielu odciął się od jego koncepcji projektowych. Nie ma on ambicji awangardowych, jakie miał modernizm.

Skąd pochodzi jego nazwa?

Po raz pierwszy postmodernizm w określeniu architektury padło z ust Josepha Hadnut-a w 1945 roku 1945. Termin postmodernizm prezentowanym między innymi przez Charlesa Jencksa w 1975 roku został wprowadzony do ogólnego obiegu przez dziennikarzy pracujących w New York Timesa w roku 1978 w okresie prezentacji biurowca AT&T z własnego projektu Philipa Johnsona.

Czym cechuje się postmodernizm?

A może czym się wyróżnia? Wyróżnia się stylem. Jest dowolną myślą architekta. Możemy porównać to do sztuki, ponieważ te budowle nie są zwykłym pomysłem technicznym, są sztuką. Tworząc takie budynki architekci czekali na pewną sławę, ponieważ nadali temu swojego nowego pomysłu, swojej wizji artystycznej, czegoś czego normalnie się nie spotyka . Postawmy się w roli takiego architekta wnętrz. Nie musimy już podlegać określonym regułom. Dajmy ponieść się fantazji, stwórzmy coś co siedzi nam w głowie- coś co spodoba się ludziom, coś co wprowadzi ich w zachwyt, coś co nie widują na co dzień, coś po co będą wracać.

Czujemy się buntownikami, a wszystko dookoła już nie jest tak idealnie ułożone. Przy tworzeniu poczujmy się jak artyści to tylko nasz pomysł i musimy zaczekać aż plan na budynek poddany będzie realizacji, zaistnieje w gazetach, będą robione zdjęcia i budynek stanie się stojącą odskocznią od normy, a stworzyciel budynku legendą. Teraz odstąpmy od tej roli i skupmy się na ogólnym przedstawieniu cech postmodernizmu. Główne cechy to zdecydowanie pluralizm i złożoność. Według postmodernistów, duch czasu i postęp techniczny nie jest ważny, twierdzili, że postmodernizm nie musi temu ulegać. Ich zdaniem natomiast przede wszystkim powinna zależeć od kontekstu, nastroju czy nawet osobistych upodobań architekta oraz inwestora.


źródło: JiO.pl – projekty wnętrz

Jaka jest historia postmodernizmu?

Postmodernizm miał na celu kompletnie zaprzeczać modernizmowi, był on rozwijany jako protest przeciwko modernizmowi już od połowy lat pięćdziesiątych. Sam protest został utworzony przez nowoczesnych odrzucających tradycjonalizm.

źródło: http://www.jio.pl/projekty/

Kilka słów podsumowania.

Postmodernizm jest buntowniczym stylem sprzeciwiającym się normom przyjętym przez modernizm. Jest twórczym pomysłem innym od innych, a architekci nie są zwykłymi architektami. Można powiedzieć, że mają wiele wspólnego z artystami a ich wytwory nie są powiązane stylem, wymaganiami tylko z osobistymi przeczuciami. Budynek będzie wyglądał tak jak sobie wymyślił architekt i inwestor, jeśli czują się źle stworzą coś takiego co idealnie odtworzy ich odczucia. Postmodernizm jest czymś, co z pewnością przykuje uwagę i zostanie zapamiętane na długie lata.

18 września, 2018

Dodaj komentarz