Powrót do klepek podłogowych

Klepki podłogowe to nawierzchnia, która praktycznie nigdy nie straciła na popularności – co więcej, od pewnego czasu można zaobserwować, że znów staje się powszechnie stosowanym rozwiązaniem w wielu mieszkaniach. Największym zainteresowaniem cieszą się klepki wykonane z litego drewna dębowego, które wraz z nowymi technologiami i technikami w budownictwie mogą posłużyć jako świetny materiał podłogowy, posiadający ponadto wiele zalet, którym przyjrzymy się poniżej.

Przede wszystkim klepki są dobrym rozwiązaniem jeśli planujemy montaż ogrzewania podłogowego – istnieją klepki specjalnie przeznaczone pod  to przedsięwzięcia. Warto przypomnieć, że niezależnie od zastosowanego materiału, na ogrzewaniu podłogowym powinniśmy stosować wyłącznie inżynieryjne, warstwowe elementy, które nie będą utrudniać przepływu ciepła; przed montażem klepek powinniśmy też odpowiednio przygotować podłogę.

Klepki są dostępne w wielu rozmiarach – nierzadko istnieje także możliwość wykonania ich w „niestandardowych” wymiarach, lecz należy pamiętać o zachowaniu proporcji, gdyż w przeciwnym wypadku, jeśli planujemy ułożyć z nich jakiś konkretny wzór, możemy mieć problem z uzupełnieniem niektórych miejsc. Zasadą jest, że szerokość klepki powinna być od czterech do sześciu razy mniejszy od jej długości. Bardzo popularnym wzorem stosowanym współcześnie są tak zwane jodełki – polegają na ułożeniu wzoru przypominające układ gałęzi tego drzewa przy pomocy równoległobocznych klepek – krótsze boki są skośnie przycięte, co pozwala na ułożenie pożądanego wzoru.

Klepki są dostępne również w wielu odcieniach, podobnie jak zwykłe deski, w przyciemnianych, patynowanych oraz wielu innych wersjach. Mało tego, nic nie stoi na przeszkodzenie, aby klepki łączyć z innymi drewnianymi elementami – jest to zresztą dosyć popularny zabieg, zwłaszcza gdy chcemy uzyskać „pałacowy” klimat w danym pomieszczeniu. Nawet nieco podstarzałe i zużyte klepki są chętnie kupowane, przykładowo przez ludzi zajmujących się restaurowaniem wieloletnich budynków, aby zachować ich charakter. Jest to bez wątpienia jedno z ciekawszych rozwiązań we współczesnych stylizacjach wnętrz.

17 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz