Prostota, funkcjonalność i wytrzymałość – urządzamy pokój dla dziecka

Urządzenie pokoju dla dzieci może być trudne, jeśli weźmie się pod uwagę szybkie tempo, w jakim dorastają oraz nowe potrzeby, jakie wraz z dorastaniem się pojawiają. Mimo to umeblowanie i dekorowanie dziecięcej sypialni wcale nie musi być specjalnie pracochłonne ani kosztowne. Oto kilka porad, dzięki którym urządzisz sypialnię swojego dziecka niedrogo, a do tego na wiele lat.

Postaw na prostotę

Wyszukany wystrój, nowoczesne wykończenie, subtelna estetyka – brzmi świetnie? Tak, ale raczej nie dla twojego dziecka. Dzieci mają bowiem to do siebie, że nie doceniają artystycznego wyrafinowania ani modnych marek znanych projektantów. Jedyne, co je interesuje, to dobra zabawa. Dlatego nie ma co się wygłupiać z meblami wziętymi wprost z magazynów wnętrzarskich. Wybieraj raczej klasyczne, funkcjonalne elementy, które w łatwy sposób będziesz mógł później przystosować do zmieniających się potrzeb dziecka.

Co za dużo, to nie zdrowo

Wielu rodziców uważa, że pokój dziecięcy powinien aż kapać kolorami, rysunkami, wzorami, kolorowym oświetleniem i wszelkimi innymi rzucającymi się w oczy dekoracjami. Problem w tym, że dziecięce gusta są zmienne i chociaż w tym momencie twoja córka ma obsesję na punkcie księżniczek Disneya, nie znaczy to, że za pięć lat będzie chciała spać w łóżku stylizowanym na podwodną sypialnię syrenki Ariel. Dlatego spróbuj stonować wystrój. Jeśli dziecko kocha księżniczki Disneya, zainwestuj w kilka figurek i pościel z odpowiednim motywem, natomiast same meble dla dzieci powinny być proste. Dzięki temu za jakiś czas do wymiany będą tylko drobne elementy wystroju, a nie całe umeblowanie.

Dobrze zagospodaruj przestrzeń

Postaraj się mądrze urządzić pokój dziecka, nie zastawiając go niepotrzebnymi sprzętami. Pamiętaj, że pokój ma służyć kilku podstawowym celom: spaniu, przechowywaniu, nauce i zabawie. Zadbaj więc o to, by pokój miał jasno wydzielone sfery do każdej z tych czynności. Jeśli pokój twojego dziecka jest nieduży, użyj zestawów kompaktowych, które kupić można w większości sklepów z meblami dla dzieci – przykładowo www.elies.pl, lub też podwieszanych półek.

Wytrzymałość ponad wszystko

Wybierając meble dla dzieci, tkaniny i pościel, szukaj takich, które będą w stanie przetrwać nawet intensywne użytkowanie, a przy tym są odporne na plamy i inne zabrudzenia. Wybierz trwałe, łatwe w pielęgnacji materiały. Ponadto, szukaj ciasno tkanych materiałów, które potrafią wytrzymać dużo więcej i dużo dłużej. Aby zminimalizować odciski dłoni i smugi na ścianach wybieraj farby o satynowym wykończeniu. Niektóre farby są specjalnie zaprojektowane z myślą o dzieciach i związanym z nimi częstym myciu. No cóż, jeśli myślisz, że na ścianach pokoju twojego dziecka nie znajdziesz prędzej czy później dzieł sztuki będących przejawem kreatywności twojej pociechy, czeka cię wielkie zaskoczenie.

17 stycznia, 2018

Dodaj komentarz