Przedpokój wizytówką domu

139868860052196800W starszym budownictwie mieszkania miały zazwyczaj mały, wąski i nieustawny przedpokój, który był pierwszym pomieszczeniem, do jakiego wchodziło się po przekroczeniu progu drzwi wejściowych. Z kolei w domach wolnostojących jego funkcję przejmował przedsionek. Zwykle w takim pomieszczeniu zdejmuje się okrycie wierzchnie oraz buty, a także wstępnie wita są gości. Dlatego też właśnie ta część domu zwykle stanowi jego wizytówkę i w dzisiejszych czasach powinna choć w części aranżacją przypominać klimat pozostałych pomieszczeń. Jednak musi być jednocześnie funkcjonalna i jak najbardziej swobodna.

Meble z przeznaczeniem

W przedsionkach umieszczamy zwykle tylko takie meble, które pełnią konkretną funkcję, rzadko są jedynie ozdobą. Przypadkowość nie ma tu jednak zastosowania. Urządzając przedpokój warto więc postarać się, by oprócz pełnienia funkcji typowo użytkowej meble mogły także reprezentować mieszkanie. Pomieszczenie to potrzebuje miejsca na okrycie wierzchnie. Potrzebne są zwykle dwa warianty: szafa na kurtki i płaszcze, do której włożymy również nieużywane w danym okresie buty czy parasolkę, czapki, szaliki, rękawiczki oraz wieszak stojący lub wiszący. Ten element może stanowić doskonałą ozdobę przedpokoju, a nawet nadawać mu konkretny styl. Kolejnym niezbędnym meblem jest szafka na buty, która równie dobrze może być częścią szafy, lecz tak naprawdę świetnie komponuje się z siedziskiem, pod którym znajduje się miejsce na obuwie. Możliwości jest tak wiele, jak firm je produkujących. Również szafka na buty z siedziskiem może świetnie odzwierciedlać klimat domu, zwłaszcza jeśli zawiera w sobie połączenie różnych materiałów, jak skóra, drewno czy wiklina. W przedpokoju nie powinno zabraknąć także lustra, które powinno być wysokie, tak by każdy wychodzący z domu mógł ostatnim spojrzeniem w nie ocenić gotowość do wyjścia. Sklepy meblowe oferują zestawy mebli w postaci oddzielnych elementów przeznaczonych do przedpokoju, gdzie mamy dowolność w ustawianiu, lecz można także kupić całkowicie zintegrowany ze sobą zestaw mebli przedpokojowych łączących ze sobą szafkę na buty, lustro, komodę i szafę. Jest to jednak mniej polecane rozwiązanie, które nie daje dowolności i pola do wyobraźni.

Przedsionkowe podłogi

Ogólnie rzecz biorąc przedpokój i przedsionek to miejsce narażone na wilgoć i otarcia. Wchodząc w mokrych i zabłoconych butach do mieszkania wnosimy nie tylko wodę, ale też zanieczyszczenie w formie piasku i ziemi, których ziarenka mogą w szybkim czasie zniszczyć źle dobraną posadzkę. Najlepszym materiałem są gresy o wysokiej twardości oraz małej ścieralności. Podobnie terakota, której powierzchnia jest dodatkowo łatwa do mycia. Nie poleca się natomiast układania w przedsionkach drewnianej podłogi oraz paneli, które ulegną szybkiemu zniszczeniu. Ze strony estetycznej warto zwrócić uwagę na to, by również posadzka pasowała do reszty mieszkania. Zdecydowanie lepiej wygląda podłoga, jeśli płynnie przechodzi, bez listew w progach, do innego pomieszczenia, które ma podobną kolorystycznie oraz materiałowo podłogę. Pięknie prezentują się także wszelkie posadzki kamienne, które są przy tym wysoce odporne.

Elegancka szafka na buty z siedziskiem i inne designerskie meble można znaleźć w sklepie MyBaze.

29 kwietnia, 2014

Dodaj komentarz