Przestrzeń dla kina domowego

Kino domowe to dosyć specyficzna przestrzeń, o którą należy zadbać już na etapie planowania układu pomieszczenia oraz projektowania całego domu, gdyż konieczne jest uzyskanie odpowiednich wymiarów pomieszczenia, aby zapewnić jak największą jakość rozrywki i komfortu użytkowania, zwłaszcza pod względem dźwięku. Aby w pełni wykorzystać potencjał kina domowego wykorzystać będziemy musieli nierzadko odpowiednie instalacje, jak choćby w postaci podwieszanego sufitu.

O jakości kina domowego decydują przede wszystkim dwie właściwości: wspomniany wcześniej dźwięk oraz jakość obrazu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, parametry pomieszczenia muszą stwarzać możliwość delektowania się tym dzięki przestronności oraz odpowiednich materiałów. Przyjrzymy się najpopularniejszym rozwiązaniom w tym zakresie.

Po pierwsze powinniśmy zadbać o stworzenie klimatu dzięki wykorzystaniu światła. Oświetlenie najlepiej w tym wypadku sprawować się będzie w postaci subtelnej i wielopunktowej – dobrze radzą z tym sobie światła umieszczone w podłodze, delikatnie rozpraszające ciemność a przy tym nie przykuwające w zbyt dużym stopniu uwagi oglądającego. Warto wyposażyć taki system także w możliwość sterowania nim z fotela lub innego dogodnego miejsca, dzięki czemu nie będziemy musieli przemieszczać się już po rozpoczęciu seansu, jeśli zechcemy zmienić coś w stopniu oświetlenia. Pomieszczenie, w którym znajduje się kino domowe, powinno być ponadto pomalowane w ciemne, pochłaniające światło kolory; podobnie, należy wyposażyć okna w pomieszczeniu w rolety.

Aby poprawić jakość dźwięku możemy zdecydować się na wykorzystanie materiałów dźwiękochłonnych w pomieszczeniu. Mają one nie tylko praktyczny wymiar, ale również pozwalają na stworzenie oryginalnych aranżacji, zwłaszcza pod względem kształtu. Najlepszym połączeniem pochłaniacza dźwięku i ozdoby pomieszczenia są dywany oraz różnorakie tkaniny. Jeśli planujemy wykorzystać izolację dźwiękową w postaci materiałów budowniczych, warto zadbać o tę kwestię już na samym początku projektowania domu.

Nie można także zapomnieć o wygodnych fotelach (najlepiej bez zagłówków) oraz samych urządzeniach składających się na kino domowe.
To jest już jednak kwestia indywidualnych odczuć estetycznych właściciela, więc dobór sprzętu pod względem kształtu i kolorystyki pozostawiamy w guście samych czytelników.

29 grudnia, 2016

Dodaj komentarz