Przy remoncie nie zapomnij o LED-ach

Ostatni coraz większą popularność zdobywają lampy LED, zwyczajowo – chociaż niepoprawnie – nazywane „żarówkami LED”. Dlatego każdy człowiek szanujący postęp technologiczny, a przede wszystkim swój portfel, powinien zainteresować się tym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli ma w zamiarach generalny remont. Na korzyść LED-ów przemawia też drastyczny spadek ich cen.

Sprawa wyposażenia się w lampy LED nie jest jednak wbrew pozorom jednoznacznie oczywista – można wręcz powiedzieć, że należy do niej przywiązać podobnej ilości uwagę, co do wyboru koloru ścian – staje się to niemal integralną częścią projektowania wnętrz.

Kupuj tylko same „żarówki”

Na rynku pojawia się coraz więcej lamp, kinkietów z wbudowanymi świetlówkami LED. Jest to jednak najgorszy możliwy wybór – znalezienie dobrze zaprojektowanej lampy, która świeci światłem diod LEDD graniczy z cudem. Szukanie igły w stogu siana jest więc niewątpliwą stratą czasu. Dlatego lepiej kupić uniwersalny kinkiet lub lampę i do niej zamontować „żarówkę” LED. Specjaliści od wzornictwa lekko odstają od postępu technologii i wciąż większą kreatywność wkładają w starsze rozwiązania.

Stawiaj na jasność

Wraz z wprowadzeniem LED-ów, często na opakowaniach żarówek zamiast standardowego oznaczenia mocy w watach, wprowadzono miarę strumienia świetlnego, jaką jest lumen. W związku z tym, nietrudno wybrać za słabą lampę LED, co zniechęci nas całkowicie do tej technologii. Dlatego należy pamiętać, że na przykład 800 lumenów to odpowiednik światła dawanego przez żarówkę 60W. Nie należy jednak kierować się przelicznikiem dawanego światła na pobór mocy – lampa LED o mocy 400 lumenów wcale nie pobiera 40 W – mimo, że daje światło niczym standardowa świetlówka 40-watowa. Jej realny pobór mocy to zaledwie 7W, z kolei ta o światłości 800 lumenów, zaledwie o 3W więcej – mimo, że świeci jak żarówka 60W. Dlatego bierzmy pod uwagę moc oświetlenia, a nie patrzmy na pobór mocy.

Tylko ciepłe kolory

Ostatnim elementem, z najważniejszych przy wyborze odpowiednich lamp, tzw. „żarówek LED” jest ich barwa – mają one różne odcienie. Jeśli nie montujemy żarówki nad miejscem, w którym wiecznie świeci słońce, zawsze najlepszym wyborem będzie lampa o ciepłym odcieniu.

Weź pod uwagę te rady – i powodzenia!

2 września, 2015

Dodaj komentarz