Przykłady błędnych aranżacji, które optycznie zmniejszają wnętrza

Teoretycznie w przypadku aranżacji wnętrz mamy pełną swobodę. Wszystko rozplanowujemy według własnych potrzeb oraz według osobistego gustu. To prawda, ale z drugiej strony nieprzemyślane wnętrze sprawia wrażenie dużo mniejszego, niż jest w rzeczywistości. Dotyczy to wbrew pozorom nie tylko mieszkań bardzo małych, na przykład kawalerek. To również problem dużych domów i mieszkań, w których błędy aranżacyjne mogą nas po prostu przytłaczać.

Błędów oczywiście może być dużo, ale postaraliśmy się wybrać te, które naszym zdaniem są najczęstsze i jednocześnie najbardziej zmniejszają optycznie mieszkania oraz domy.
Skupienie się na jednym stylu
Typowym błędem jest niestety nadmierne skupienie na jednym stylu. Jeśli, na przykład pomalujemy ściany w paski, do tego na łóżku położymy pościel w paski, a i jakby tego było mało dywan również będzie w tej formie, to pomieszczenie od razu nabiera klaustrofobicznego charakteru. Odczujemy to również przy dużych metrażach.
Wypełnienie pomieszczenia ciemnymi kolorami
Choć ciemne barwy wielu osobom bardzo się podobają, to jednak nie mogą one dominować na ścianach w naszych domach, szczególnie w salonie, kuchni czy w pokoju dziennym. Ciemne kolory skutecznie pochłaniają światło i sprawiają, że pomieszczenie staje się mniej przytulne.
Pełne zabudowanie ścian meblami
Potężne meblościanki od podłogi do sufitu to wygodne rozwiązanie, szczególnie w małych mieszkaniach, ale nie możemy z nimi przesadzać. W kawalerkach dość często widzimy meble okalające wszystkie ściany bez okien, maksymalnie dosunięte do nich i zabierające przestrzeń od podłogi do sufitu. Takie pomieszczenie natychmiast zmniejsza się fizycznie, ale i optycznie.
Małe zasłonki zwisające do parapetu
Niewielkie zasłonki o wysokości samego okna, na pewno miło kojarzą nam się z dawnymi czasami, ale niestety, bardzo skutecznie tworzą one wrażenie niskiego pomieszczenia. Zasłonka zwisająca od góry okna jedynie do parapetu nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby optycznie podnieść pomieszczenie, lepiej stosować zasłony zaczynające się pod sufitem, a kończące tuż przy podłodze.
Centralne oświetlenie mieszkaniach
Wciąż dość popularnie stosuje się w naszych domach pojedyncze, centralne oświetlenie w każdym pokoju. Duży żyrandol nad sofą w salonie, taki sam na środku kuchni i jeszcze kolejny nad stołem w jadalni. To duży błąd, gdyż boki pomieszczenia są niedoświetlone, przez co pojawia się wrażenie mniejszej przestrzeni. Światło w swoim domu zawsze warto odpowiednio rozplanować.

30 czerwca, 2018

Dodaj komentarz