Rodzaje i montaż zlewozmywaków stalowych – co warto wiedzieć?

Czerpanie przyjemności z mycia naczyń i sprzątania po gotowaniu jest naprawdę trudne, ale te czynności istotnie można sobie ułatwić, wybierając odpowiedni zlewozmywak do kuchni. Na rynku najczęściej spotyka się zlewy wykonane z granitu, ceramiki czy stali. To właśnie ten ostatni materiał jest jednym z najchętniej wybieranych. Dlaczego zlewy stalowe cieszą się taką popularnością? Sprawdziliśmy i znaleźliśmy na to pytanie odpowiedź.

Klasa stali w zlewie stalowym

Stal – to właśnie temu materiałowi zlewy stalowe zawdzięczają swoje uznanie. Uchodzi on za niezwykle trwały, dobrze się prezentujący i stosunkowo tani stop. Osoby decydujące się na zlewozmywaki stalowe wybierają więc solidność, styl i optymalną cenę w jednym. Niemniej trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu. Zlewy stalowe marki Kuchinox tworzone są z bardzo dobrej gatunkowo stali nierdzewnej.

Biorąc pod uwagę np. zlewozmywak stalowy dwukomorowy NORMAL, trzeba zwrócić uwagę, iż jest on wykonany z wysokiej klasy stali 304. Oznacza to, że w jej skład wchodzi wysoka zawartość chromu (18%) oraz niklu (8%). Dzięki temu ten rodzaj zlewu jest wyjątkowo odporny na korozję, agresywne kwasowe środowisko, a także działanie wysokich temperatur czy przebarwienia.

Zlewozmywaki kuchenne nakładane, wpuszczane – montaż

Ze względu na sposób montażu rozróżnia się zlewy stalowe kuchenne nakładane oraz wpuszczane. Te pierwsze cieszą się dobrą opinią z uwagi na wyjątkowo łatwy montaż, którego niemal każdy może dokonać samodzielnie. Jak sama nazwa wskazuje, instalacja zlewu nakładanego polega na nałożeniu go na szafkę o odpowiednich wymiarach i przytwierdzeniu za pomocą wkrętów w otworach centrujących. Zlewy te przeznaczone są do szafek o standardowych szerokościach 50, 60 czy 80 cm, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Wadą tego typu rozwiązań jest jednak fakt, iż w szczelinie między szafką a zlewem mogą gromadzić się okruchy i resztki jedzenia. Dlatego trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji tych miejsc.

Montaż zlewu wpuszczanego jest bardziej złożony i najlepiej zaangażować do niego fachowca. W tym wypadku konieczne jest wycięcie otworu w blacie o odpowiednich kształtach i wymiarach. Potrzebne są więc specjalistyczne narzędzia, m.in. wyrzynarka. Mimo to stalowe zlewy kuchenne wpuszczane zyskały ogromną popularność, gdyż prezentują się niezwykle estetycznie. Mogą być mocowane na dwa sposoby: z krawędziami nieznacznie wychodzącymi nad poziom blatu lub znajdującymi się na równi z blatem.

Poza tym podczas montażu trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca instalacji zlewu. Oczywiście, w dużej mierze jest to zależne od poprowadzenia rur i podejść wodnych. Jednak, rozmieszczając meble i inne urządzenia kuchenne, nie powinno się montować zlewu w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, a także ściany. Jeżeli zapomni się o tej zasadzie, podczas korzystania ze zlewozmywaka brudna woda może przedostać się do przygotowywanej na kuchence potrawy, a także zabrudzić ścianę.

Warto pamiętać, że wokół zlewu należałoby zostawić ok. 60 cm przestrzeni z obu stron, by możliwe było swobodne wykonywanie codziennych czynności. Z jednej strony przestrzeń tę można zagospodarować od razu – kupując zlewozmywak z ociekaczem JASPER. To klasyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w kuchniach utrzymanych w rozmaitych stylach. Ponadto zlew ten jest odwracalny. Dzięki temu można go montować dowolnie – z ociekaczem z lewej bądź prawej strony.

Jaki zlew stalowy do kuchni – 1-, 1,5- czy 2-komorowy?

Czy druga komora w zlewie jest potrzebna? To kwestia bardzo subiektywna. Jedni nie wyobrażają sobie kuchni ze zlewem 1-komorowym, innym druga misa jest po prostu zbędna. Zlewy jednokomorowe to rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w mikro bądź małych kuchniach, w których dużą uwagę zwraca się na oszczędność miejsca. Niemniej na 1-komorowy zlew z ociekaczem mogą zdecydować się również ci, którzy mają kuchnię wyposażoną w elektryczną zmywarkę i rzadko ręcznie myją naczynia.

Dwie komory to rozwiązanie, które chętnie wybierają osoby spędzające w kuchni dużo czasu, ale też dysponujące przestrzenią do montażu dużego zlewozmywaka. W pierwszej komorze można odkładać brudne naczynia, a w drugiej je myć. Co więcej, to również dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać do rozmrażania mięsa czy warzyw. Nieco mniej miejsca zajmują zlewy 1,5-komorowe, które mogą stanowić idealną alternatywę dla produktów 1- oraz 2-komorowych.

Wybierając zlew stalowy do kuchni, najlepiej zdecydować się na produkt od sprawdzonego i solidnego producenta. Zlewozmywaki są codziennie silnie eksploatowane i narażane na działanie różnego rodzaju substancji, ale również na uszkodzenia mechaniczne – dlatego ich konstrukcja musi być wyjątkowo trwała. Ponadto warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia zlewu. Dzięki wykończeniu typu len (wypukłej strukturze siatki) produkt charakteryzuje się dodatkową odpornością na zarysowania. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są także zlewy ceramiczne oraz granitowe, o czym więcej można dowiedzieć się z artykułu Rodzaje zlewozmywaków – porównanie i wskazówki co do wyboru.

17 listopada, 2021