Rolety czy firanki? Na co się zdecydować?

Jeśli chodzi o zakrywanie okien, to coraz częściej odchodzimy od klasycznych firanek służących w tym celu. Największą popularnością cieszą się obecnie rolety (możemy wyróżnić klasyczne oraz tak zwane: „rzymskie”), które ze względu na łatwość montażu oraz atrakcyjne ceny i wygląd stały się świetną alternatywą znajdującą szerokie zastosowanie niemal wszędzie: od mieszkań, po biura i pomieszczenia użyteczności publicznej.

Rolety opierają się na dosyć nieskomplikowanym mechanizmie wykorzystującym łańcuch lub sznurek, który wprawia go w ruch i umożliwia podnoszenie oraz opuszczanie tkaniny. Klasyczna roleta pozwala na zwijanie oraz rozwijanie materiału, który zakrywa lub odsłania okno natomiast roleta rzymska działa na zasadzie zakładek nakładających się na siebie lub rozwijających, co ma nie tylko praktyczny wymiar, ale również stwarza ciekawy efekt dekoracyjny. Rolety można również relatywnie łatwo myć – czy to przecierając wilgotną ścierką czy też zdejmując materiał i po prostu go wyprać.

Jaka tkanina na roletę?

Wybór tkaniny, która została wykorzystana w rolecie, zależy przede wszystkim od tego, jakie zastosowanie chcemy dla niej znaleźć.

Tkaniny nieprzepuszczające światła najlepiej sprawdzają się w roletach przyciemniających, które możemy zamontować, przykładowo, na oknach na poddaszu, gdy wykorzystujemy to pomieszczenie jako sypialnię czy salon. Wówczas światło może być niekiedy zbyt intensywne oraz uciążliwe, zwłaszcza w letnich miesiącach. Cienkie, kolorowe tkaniny pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, choć również dobrze sprawdzają się w funkcji zasłaniania okna oraz ochrony przed światłem, choć nie w takim stopniu jak nieco grubsze, przystosowane do tej roli.

Rolety dostępne na rynku wykonane są z różnorakich materiałów: zarówno syntetycznych, jak też naturalnych – przykładowo lnu czy bawełny. Powinniśmy unikać zbyt grubych materiałów oraz sztywnych – takie rolety mogą się stosunkowo łatwo uszkodzić, a ponadto są trudne w konserwacji.

Gdzie sprawdzają się rolety?

Rolety pasują na dobrą sprawę do każdego pomieszczenia, bez względu na jego przeznaczenie. Bardzo łatwo jest również dobrać je do kolorystyki mieszkania oraz znajdujących się w nim sprzętów. Najlepiej wyglądają również na mniejszych oknach – poniżej dwóch metrów szerokości. Wspomnianych rolet rzymskich powinniśmy z kolei unikać, i zdecydować się na klasyczne, gdy irytuje nas walka z kurzem bądź jesteśmy alergikami, gdyż na „blaszkach” takich rolet szybko osadza się kurz i pyły.

12 maja, 2017

Dodaj komentarz