Rośliny i kwiaty w szkle – ozdoba idealna w każdej aranżacji

Rośliny i kwiaty w szklanych naczyniach są już od dłuższego czasu rodzajem ozdób i dodatków do wystroju wnętrz, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie tylko świetnie pasują do każdego wystroju, nadając mu nieco alternatywnego a jednocześnie bardziej naturalnego wyglądu, ale są też banalnie proste w utrzymaniu. Co więcej, w wielu sklepach z różnego rodzaju mieszkaniowym asortymentem, jak choćby Ikea, znajdziemy już przygotowane kompozycje z rozmaitych roślin czy kwiatów. W ten sposób możemy stworzyć swojego rodzaju domowy, łatwy w utrzymaniu szklany ogród.

Taki ogród można zorganizować zasadniczo na dwa sposoby: w zamkniętej formie, tworzącej swoisty mikroklimat, bądź w formie pojedynczych, mniej ściśle ze sobą powiązanych elementów, jak zestaw szklanych słojów, mis i innych tego typu naczyń. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest dobrym pomysłem, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tego typu roślinnością bądź nie mamy zbyt wiele czasu, żeby poświęcać go „większym” odpowiednikom pod względem organizacji. Są one też łatwiejsze w utrzymaniu, gdy zdecydujemy się na rośliny wymagające dbania o warunki w jakich przebywają – otwarte naczynia, jak choćby wspomniane słoiki, mają prawidłową wentylację i nie ulegają zaparowywaniu. W związku z tym utrudniony jest rozwój szkodliwych dla roślin pasożytów i grzybów. Rośliny hodowane w ten sposób rosną jednak nieco wolniej – jeśli zatem zależy nam na roślinach odznaczających się już walorami estetycznymi, to warto zdecydować się na zakup już dojrzałych egzemplarzy.

Dobrymi roślinami do takich szklanych ogrodów, niezależnie od tego czy jesteśmy początkujący, czy już bardziej zaawansowani, są kaktusy i sukulenty. To rośliny przyzwyczajone do śladowej ilości wody oraz przystosowane do jej magazynowania. Sprawia to, że utrzymanie ich jest łatwe i nie wymagające poświęcania czynnościom pielęgnacyjnym zbyt dużo czasu. Należy jednak pamiętać, że kaktusy czy sukulenty nie będą mogły przeżyć w zamkniętych pojemnikach. Dobrze odnajdą się natomiast w słojach i misach. Aby zapewnić im dodatkowe właściwości dekoracyjne, możemy je zamknąć w wysokich naczyniach tego rodzaju.

7 lutego, 2020