Rośliny w szkle – prosty sposób na stylową, zieloną ozdobę

Różnej maści – większe czy mniejsze – rośliny pozamykane w szklanych naczyniach to ozdoby cieszące się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Trudno się zresztą temu dziwić. Tworzą efekt jedyny w swoim rodzaju a przy tym doskonale komponują się z wystrojem praktycznie w dowolnej stylistyce. Są także wdzięczną ozdobą stołów, parapetów, regałów i praktycznie wszystkich innych mebli, na których da się coś postawić. Ponadto, stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają „ręki” do różnej maści kwiatów czy innych roślin. Utrzymywanie niewielkich roślin w szklanych naczyniach, co skutkuje powstaniem swoistego mikroklimatu, umożliwia ich łatwą pielęgnację.

Obecnie, dzięki popularności tego rodzaju ozdób, możemy w wielu sklepach kupić już gotowe kompozycje tego rodzaju. Możemy jednak też spróbować stworzyć je samodzielnie – nie jest to wbrew pozorom trudne, a sprawia mnóstwo radości i pozwala na wprowadzenie kolejnego aspektu oryginalności do naszej aranżacji. W roli tej najlepiej sprawdzą się sukulenty bądź nieduże rośliny doniczkowe. Naczyniem, w którym je umieścimy, może być nawet zwykły słoik, większa butelka albo wazon. Ważnym elementem jest także podłoże. Oprócz ziemi warto wyposażyć się także w żwir, drobne kamyki czy choćby aktywny węgiel. Ten ostatni pozwoli roślinie lepiej rozwijać się w mniej czy bardziej zamkniętym środowisku oraz będzie skuteczną ochroną przed pleśnią i innymi drobnoustrojami mogącymi zaatakować naszych zielonych podopiecznych.

Samodzielnie wykonane kompozycje roślinne w szklanych naczyniach nie tylko dobrze się prezentują, ale są także stosunkowo tanim rozwiązaniem, choć wymagającym nieco nakładu pracy. Efekt końcowy będzie jednak z pewnością bardzo satysfakcjonujący – zarówno dla nas, jak i naszych gości.

29 marca, 2020