Salon albo sypialnia na poddaszu?

Obecnie, wciąż w większości domów poddasze pełni funkcje ściśle użytkowe: czy to jako składzik dla niepotrzebnych rzecz, suszarnia bądź znajduje inne, „niemieszkalne” zastosowanie. Dzisiaj udowodnimy sobie, że również to pomieszczenie w naszym domu może być zagospodarowane w ciekawy sposób i stać się pełnoprawnym elementem naszego mieszkania.

Salon prawie pod chmurką

Pomieszczenie gościnne na poddaszu to dosyć egzotyczny pomysł, nawet jak na jeszcze mało powszechną praktykę adaptowania tego pomieszczenia do mieszkalnego zastosowania. Niemniej, również tutaj mamy całkiem spore pole do popisu i możemy zaskoczyć gości nieortodoksyjnym podejściem i interesującą kompozycją.

Jak w każdym salonie, tak i w tym przypadku nie może zabraknąć najważniejszego elementu, czyli sofy. Ze względu na ograniczoną powierzchnię zaleca się jednak nie ustawianie jej tuż pod ścianą, ale w okolicy centrum pomieszczenia. Kompozycję meblową uzupełnią stolik (może być mniejszy – kawowy lub większy, zależnie od wymiarów poddasza) oraz fotele; dobrze, aby meble były w jasnych, żywych kolorach, dzięki czemu rozjaśnią nieco pomieszczenie.

Cieszącym oko rozwiązaniem jest także montaż okna ściennego w taki sposób, aby stworzyć przy nim siedzisko, które możemy usłać poduszkami lub innymi miękkimi przedmiotami, co pozwala uzyskać bardzo nowoczesne i przytulne miejsce czy to dla gości, czy domowników. Poddasze warto także uzupełnić dużymi drewnianymi belkami – jeśli są to belki służące do podtrzymywania konstrukcji dachu, to jeszcze lepiej: wystarczy je pomalować i można przystąpić do ich ozdobienia, na przykład cotton ballami, czyli światełkami umieszczonymi w bawełnianych kulkach.

Sypialnia tuż pod dachem

W niektórych przypadkach, oryginalnym rozwiązaniem jest przekształcenie poddasza w gustowną sypialnię. Skosy charakterystyczne dla wymiarów tego pomieszczenia sprawiają, że możemy stworzyć komfortowe i ciekawe miejsce do wypoczynku, ale musimy odpowiednio gospodarować dosyć ograniczoną powierzchnią, zarówno, gdy chodzi o wysokość jak i szerokość.

Najbardziej charakterystycznym rozwiązaniem dla sypialni na poddaszu jest zamontowanie dużego okna na dachu, które nie tylko wpuszcza wiele światła, ale również ułatwia wietrzenie pomieszczenia i sprawia, że staje się optycznie większe. Wielu z pewnością doceni również możliwość oglądania nocnego nieba przed snem lub świtu tuż po przebudzeniu.

Ci, którzy lubią (i mogą) dłużej pospać i nie chcą, aby drażniło ich intensywne słońce o poranku czy nawet w południe, powinni wyposażyć okno dachowe w sypialni również w roletę, dzięki czemu możemy regulować dostęp światła. Roleta przyda nam się także w codziennym użytkowaniu pomieszczenia, zwłaszcza gdy służy nam również, przykładowo, jako miejsce, w którym spędzamy czas czytając książki, oglądając telewizję lub pracując.

Podsumowanie

Poddasze może zostać zaadaptowane dla wielu ciekawych rozwiązań jako pomieszczenie mieszkalne – wbrew pozorom, mamy całkiem sporo możliwości oryginalnego podejścia do tematu i wykorzystania różnorakich elementów ozdobnych, mebli i kolorów. Warto trzymać się jasnych barw i w miarę możliwości zapewnić dostęp naturalnego światła słonecznego lub też możemy zdecydować się na nieco mroczne i romantyczne wnętrze wykorzystując oświetlenie LED-owych lampek połączonych z kinkietami i niewielkimi lampami stojącymi lub podwieszanymi. Nim jednak rzucimy się w twórczy wir amatorskiego architekta wnętrz, powinniśmy poczynić odpowiednie przygotowania, a przede wszystkim pomiary, które pozwolą nam dobrać odpowiednie sprzęty oraz wyznaczyć zakres naszych możliwości.

8 maja, 2017

Dodaj komentarz