Salon w bloku? Jak najbardziej!

Mieszkanie w bloku z pewnością wielu kojarzy się z bardzo ograniczonym miejscem w każdym pomieszczeniu, co z kolei wiąże się z niezbyt szerokim wachlarzem możliwości wystroju tychże. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mieszkania w blokach są projektowane w nowoczesny sposób i podczas, gdy powierzchnia wciąż jest w większym czy mniejszym stopniu ograniczona, to, przykładowo, łączenie kuchni z minisalonem staje się coraz częstszym rozwiązaniem. Dzisiaj przyjrzymy się właśnie możliwościom stworzenia takiego małego salonu w mieszkaniu oraz wystrojeniu go tak, aby był zarówno praktyczny, jak też odpowiadał gustom mieszkańców i gości.

Mały salon krótki i na temat – o czym pamiętać?

Przede wszystkim w niewielkim powierzchniowo salonie nie powinniśmy umieszczać zbyt wielu mebli. Przestrzeń wciąż powinna pozostać przede wszystkim funkcjonalna.

Na jakie meble się więc zdecydować?

Meble do salonu w mieszkaniu w bloku powinny być raczej niedużych rozmiarów – niewysokie sprzęty w „lekkich” postaciach: są one nie tylko praktyczne, ale też tworzą optyczne złudzenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości.

Dobrym pomysłem są nie tylko kompaktowe meble, ale również wielofunkcyjne, jak na przykład kanapa z możliwością jej rozłożenia jako łóżko (albo po prostu kanapa modułowa z narożnikiem) czy też wszelkiej maści schowki i szufladki pod stolikami, w szafach i tak dalej. Meble z takimi rozwiązaniami znajdziemy obecnie w niemal każdym sklepie.

Jeśli chodzi o styl mebli, to najlepiej sprawdzą się w jednym, matowym kolorze, gładkie i o lakierowanych bądź szklanych powierzchniach.

Salon – przechowalnia

Salon może spełniać również świetną rolę jako miejsce, gdzie możemy przechowywać większość naszych rzeczy: w tym celu najlepszym rozwiązaniem są szafy wnękowe – „normalne”, zamknięte szafy też są pod tym względem w porządku, niemniej musimy baczyć, aby nie przytłoczyły za bardzo całego pomieszczenia. Wszelkiej maści półki montowane na ścianach bądź tuż pod sufitem pozwolą nam nie tylko odpowiednio ulokować jeszcze więcej przedmiotów, ale też praktycznie w ogóle nie sprawiają, że salon staje się „cięższy”.

Jaki kolor do salonu?

Zasadniczo, nie istnieje jedna reguła dla kolorów w salonie, ani żadnym innym pomieszczeniu – powinniśmy przede wszystkim zdać się na własny gust.

Dobrze jednak pamiętać, aby kolory były w miarę jasne i neutralne; tak samo: chłodne barwy sprawiają, że pomieszczenie jest większe, podczas gdy ciepłe je efektywnie pomieszczają – nie znaczy to, że, przykładowo, pomarańczowy będzie gorszym rozwiązaniem niż niebieski, ale wybierając kolorystykę powinniśmy brać pod uwagę też inne właściwości pomieszczenia: jego rozmiar oraz ile sprzętów chcemy w nim umiejscowić. Wystrój kolorystyczny można także wzbogacić małymi obrazami na ścianach, zdjęciami czy też kolorowymi poduszkami i innymi drobiazgami.

29 stycznia, 2017

Dodaj komentarz