Salon z kuchnią – czy warto?

W nowoczesnych mieszkaniach coraz bardziej popularny jest trend w aranżacji wnętrz polegający na łączeniu ze sobą kuchni z salonem. Rozwiązanie takie ma zarówno swoje zalety, jak też nieco wad – podczas, gdy niewątpliwie poprawia to wentylację obu pomieszczeń, dzięki zastosowaniu zarówno okapu, jak też, przykładowo, otwierania okien, to często „kuchenny bałagan” przenosi się również do salonu, choć można temu relatywnie łatwo zapobiec. Kuchnia połączona z salonem to spora wygoda dla osoby przygotowującej posiłki – gotując można jednocześnie rozmawiać z domownikami czy gośćmi, zaś sama taka konstrukcja sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie o wiele większe niż w rzeczywistości jest.

Tak zwana otwarta kuchnia ma sporo zalet: przede wszystkim otrzymujemy dosyć duże pomieszczenie z przestrzenią wspólną, poprawiamy integrację pomiędzy osobami zamieszkującymi i łatwiej jest nam kontrolować, na przykład, bawiące się w salonie dzieci, a także podawanie posiłków staje się prostsze, gdyż nie musimy ich przenosić zbyt daleko i nie narażamy się na to, że zaczepimy o próg czy futrynę bądź będziemy musieli w jakiś wymyślny sposób otwierać przypadkowo zamknięte drzwi.

Jednakże, aby otwarta kuchnia połączona z salonem spełniała swoją funkcję a przy okazji nie była uciążliwa dla domowników należy pamiętać o paru rzeczach. Zwłaszcza musimy zadbać o prawidłową wentylację (i w miarę możliwości zamontować okap w kuchennej części takiego połączenia) i możliwie często wietrzyć pomieszczenie. Sprzęty kuchenne, jak mikser czy zmywarka, powinny być dobierane także ze względu na to, ile hałasu generują – oczywiście powinniśmy celować w te, które są jak najmniej hałaśliwe, aby nie przeszkadzały w salonie.

Istnieje również szereg rozwiązań architektonicznych pozwalających nam zachować estetykę kuchni połączonej z salonem – przykładowo: blat kuchenny może zostać zasłonięty na kilka różnych sposobów, można go umieścić we wnęce w ścianie czy zasłonić niewielką ścianą lub barkiem. Jeśli chodzi natomiast o kolorystyczny aspekt takiego rozwiązania – najlepszym wyjściem jest stosowanie jednej gamy kolorów zarówno w strefie kuchennej i właściwym salonie.

11 grudnia, 2017

Dodaj komentarz