Schody drewniane

Dopasowanie schodów do wnętrza naszego mieszkania jest nie mniej ważne niż wybór podłogi czy mebli. Warstwa wierzchnia powinna odpowiadać przede wszystkim ogólnemu charakterowi wnętrza, a dzisiaj najbardziej popularne są schody drewniane. Materiał ten od wieków jest przydatny ludziom i wciąż odkrywamy jego coraz większy potencjał. Jak dobrać drewniane schody do domu i jak je pielęgnować?
Przede wszystkim nie przesadzajmy z kontrastem schodów i podłogi. Jeżeli posiadamy podłoże kamienne, instalowanie drewnianych schodów rzadko kiedy jest dobrym rozwiązaniem. Na przygotowanie schodów najlepiej nadają się drewno bukowe i dębowe, a także kilka drzew egzotycznych, takich jak jatoba czy sapelli. Drewno musi być przede wszystkim wytrzymałe na ścieranie, a także zabrudzenia, by środki pielęgnacyjne sprostały wyzwaniu, a nasze schody wyglądały pięknie przez wiele długich lat. Istnieje podział schodów drewnianych, dzięki któremu łatwiej zdecydować się na wybór do własnego mieszkania.

Rozróżniamy więc schody drabiniaste (z belek policzkowych), ze stopniami osadzonymi w policzkach (z podnóżkami i przednóżkami), ze stopniami wsuwanymi w wyżłobione gniazda, ze stopniami nakładanymi, wachlarzowe oraz kręte.
Niezależnie od wyboru i rodzaju drewna, należy poddawać je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Najprostszym rozwiązaniem jest częste przecieranie schodów bawełnianą szmatką nasączoną płynem do mycia okien, choć oczywiście można zaopatrzyć się w specjalny środek czyszczący drewno. Jak więc widać pielęgnacja nie jest trudna, a wszystko zależy od chęci i pragnienia zachowania materiału w doskonałym stanie przez wiele lat. Schody są w końcu jedną z najbardziej rzucających się w oczy wizytówek domu, więc powinny prezentować się jak najokazalej.

20 października, 2013

Dodaj komentarz