Schody wewnętrzne

Posiadanie piętrowego domu skłania nas do zainstalowania w nim schodów wewnętrznych, które z jednej strony powinny być funkcjonalne, a z drugiej ładne dla oka. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy jak piękne schody potrafią podwyższyć jakość wnętrza domu. Zanim zajmiemy się za ich montowanie, powinniśmy wybrać rodzaj, kształt, a także rozmiary, co wcale nie jest takim prostym zabiegiem.
Już pierwszy krok, a mianowicie wybór rodzaju schodów wewnętrznych, daje nam mnóstwo możliwości. Najbardziej popularnymi materiałami, z jakich wykonuje się okładzinę schodów są drewno oraz kamień. Gatunki drewna idealnie się do tego nadające to krajowe dąb i buk oraz egzotyczne, jak np. sapelli czy jatoba. Musimy dostosować kolor do wnętrza, aby wszystko doskonale się ze sobą komponowało. Podobnie jest w przypadku kamienia – tutaj do wyboru mamy zazwyczaj granit lub marmur, a schody takie muszą być zabezpieczone materiałami antypoślizgowymi. Obok tych dwóch materiałów, stosuje się także okładzinę z płytek ceramicznych (w tym wypadku wybór kolorów i wzorów jest  również ogromny), blachy nierdzewnej, a nawet szkła. Surowe schody najczęściej tworzy się z żelbetonu. Kolejnym etapem planowanie jest wybór kształtu. Tutaj do dyspozycji mamy schody proste oraz kręte.
Niezwykle istotne jest dokładne ustalenie wymiarów, liczby stopni, a także uwzględnienie wszelkich środków bezpieczeństwa. Najczęściej maksymalną liczbą stopni jest 18, ale zdarzają się wyjątki, które należy uwzględnić. Pamiętajmy aby wszystkie miały jednakową wysokość oraz kształt – to podstawy bezpieczeństwa. Planowanie powinno być bardzo dokładne, bowiem każdy błąd może narazić nas na dodatkowe koszty lub brak ergonomiczności naszych wewnętrznych schodów.

28 listopada, 2013

Dodaj komentarz