Schody zewnętrzne z kostki brukowej

Materiał z jakiego skorzystamy do budowy schodów zewnętrznych powinien być wytrzymały i ładny, bo chodzi nam w końcu o zachowanie funkcjonalności oraz wyglądu, także okolicy naszego domu. Bardzo popularna do budowy schodów jest kostka brukowa, będąca na pierwszy rzut oka mało atrakcyjna. Jeśli jednak nieco się postaramy, możemy osiągnąć zdecydowanie zadowalający i bardzo estetyczny efekt.
Zanim jednak zabierzemy się za budowę schodów zewnętrznych, musimy być pewni jakości gleby. Jeżeli jest ona nieodpowiednia i niestabilna, przed rozpoczęciem stawiania schodów, konieczne będzie wzmocnienie gruntu za pomocą betonowej podbudowy. Jak tylko ten problem będziemy mieli z głowy, możemy przejść do meritum, czyli wybrać odpowiednią ziemię, która będzie podłożem schodów (na głębokości około 20 centymetrów) oraz utworzyć zasyp piaskowo-cementowy. Samo kładzenie kostki brukowej jest niezwykle proste, a największym wyzwaniem będzie wyrównanie stopni, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa. Elementy brzegowe należy ustawić na zaprawie murarskiej, a między nimi kłaść kostkę brukową. Uważajmy by nie uszkodzić budulca – najlepiej wbijać go gumowym młotkiem.
Zapewne pomiędzy położonymi kostkami pozostaną pewne szczeliny, które najlepiej jest wypełnić piaskiem kwarcowym (kilkukrotnie zasypujemy i zalewamy wodą). Czynności te można wykonać samodzielnie, posiadając specjalistyczne przyrządy takie jak poziomica czy metrówka, choć bezpieczniej jest wynająć specjalistów, którzy doskonale będą wiedzieć co robić, a schody ustawią w bardzo krótkim czasie. Podsumowując – kostka brukowa to doskonały materiał na schody zewnętrzne, które zawsze prezentować się będą okazale.

22 listopada, 2013

Dodaj komentarz