Ściany fundamentowe z bloków silikatowych

Ściany fundamentowe bez wątpienia są jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, elementów konstrukcyjnych każdego domu. Zapewniają nie tylko stabilność całego budynku, ale również komfort użytkownikom pomieszczeń, tak więc muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, jak mróz czy wilgoć. Dzisiaj przyjrzymy się z czego możemy wykonać ściany fundamentowe, aby dobrze spełniały swoją rolę.

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej buduje się piwnice, co ułatwia wznoszenie ścian konstrukcji, niemniej jednak wciąż wielu ludzi decyduje się na nie, mimo że zwiększa to nieco koszt całej inwestycji. W przypadku, gdy chcemy, aby dom był wyposażony w piwnicę, musimy wznieść ściany fundamentowe – najlepiej na głębokości około 2,5 metrów oraz wraz z dodatkową kondygnacją pod poziomem gruntu. Ściany fundamentowe pełnią rolę zarówno podstawę pozostałej części budynku, jak też tworzą ochronny płaszcz przed działaniem temperatury i wilgoci.

Do pełnienia roli ścian fundamentowych najlepiej sprawdzają się bloki wykonane z silikatu – są one nie tylko tanie, ale również dobrze spełniają swoje zadanie i są dosyć wytrzymałe, co pozwala zaoszczędzić na opłatach eksploatacyjnych. Wysokiej jakości bloki silikatowe charakteryzują się również wysoką odpornością na ściskanie, dzięki czemu nie musimy obawiać się ewentualnych problemów z kruszeniem się ściany fundamentowej bądź innych problemów na tym polu.

Silikaty nie wymagają również prowadzenia zaawansowanych prac murarskich, niemniej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących wznoszenia ścian fundamentowych. Podczas, gdy bloczki można bardzo swobodnie, a przy tym precyzyjnie ustawiać i kłaść kolejne warstwy, to musimy brać pod uwagę, aby były one ułożone niemal idealnie poziomo. Poza tym, nie możemy pod żadnym pozorem na własną rękę stosować kilku sposobów murowania, gdyż takie ściany będą się różniły grubością, a co za tym idzie również wysokością. Ewentualne różnice powinny być jak najszybciej zapełnione specjalnymi wyrównawczymi blokami, w przeciwnym wypadku obniży się wysokość stropu czy nawet schodów w elementach ponad gruntem.

Same bloczki silikatowe można układać na dwa zasadnicze sposoby – wypełniając zaprawą wszystkie spoiny bądź tylko te poziome. Sposób, który należy zastosować najczęściej jest odpowiednio oznaczony na bloczkach – te oznaczone literami A bądź B oraz charakteryzujące się gładkimi i nieszlifowanymi powierzchniami należy łączyć poprzez pełne spoiny poziome i pionowe; zaś inne, oznaczone najczęściej literami C, E i F bądź posiadające wpusty i wypusty, muruje się wypełniając zaprawą tylko poziome spoiny – w pionie „dostawia się” je tylko specjalnie wyprofilowanymi częściami.

Występują również dwa rodzaje spoiny: te z zaprawy cementowo – wapiennej oraz klejowej. Z cementowo – wapiennej wykonuje się grube spoiny (od 8 do około 15 milimetrów), ale należy zadbać, aby jej wytrzymałość była zbliżona do klasy bloczków, co pozwoli uniknąć pękania spoin. Wapno w zaprawie zwiększa jej elastyczność, dzięki czemu murowanie jest łatwiejsze a wykonane spoiny dosyć wytrzymałe. Z kolei zaprawa klejowa służy do tworzenia spoin cienkich – na krótszych odcinkach powinno się nakładać je specjalną kielnią, zaś na dłuższych wykorzystywać specjalny dozownik. Taka zaprawa szybko wysycha, więc nie powinno się jej używać na odcinkach dłuższych niż kilka, z reguły cztery, metrów. Jeśli dzień jest upalny bądź wietrzny, ten dystans powinien być jeszcze mniejszy.

30 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz