Sezon tarasowy – jak najszybciej przywrócić taras do porządku

Lato, a nierzadko również już wiosna, to czas, w którym coraz więcej wolnych chwil staramy się spędzać na zewnątrz lub przynajmniej na tarasie – temperatury wewnątrz mieszkania są często nieznośne, jeśli nie posiadamy odpowiedniej klimatyzacji. Niemniej jednak, po zimie szybko przekonujemy się, że przebywanie na tarasie bez jego wcześniejszego wyczyszczenia nie jest najlepszym rozwiązaniem – pomijając zacieki i brud na płytkach czy konieczność zmierzenia się z zalegającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami tego rodzaju, niejednokrotnie będziemy musieli również rozprawić się z odnowieniem niektórych jego elementów, jak na przykład balustrady.

Dzisiaj przyjrzymy się przede wszystkim czyszczeniu tarasów z betonowej nawierzchni – płyty wykonane z betonu charakteryzują się odpornością na zmienne temperatury, co jest bez wątpienia istotne w przypadku powierzchni tarasowej, oraz dosyć łatwe w utrzymywaniu porządku. Rzeczywiście – przy stosunkowo niewielkim wysiłku można betonową nawierzchnię doprowadzić do porządku.

Podczas, gdy do pozbycia się większości kurzu czy innych obiektów wystarczy zwykła szczotka i szufelka, warto wyposażyć się także w myjkę ciśnieniową – można do niej kupić specjalną końcówkę, która jest przeznaczona w szczególności do powierzchni betonowych, choć z reguły powinna się ona znajdować w zestawie wraz z samym urządzeniem. Aby odpowiednio zaimpregnować powierzchnię, przydadzą się do tego choćby zwykłe pędzle, ale jeśli nie szczędzimy grosza możemy także zakupić urządzenie natryskowe, które ułatwia i automatyzuje pracę.

Wspomniana myjka ciśnieniowa pozwoli nam z łatwością rozprawić się z plamami błota, zaschniętymi ziarenkami piasku czy zbutwiałymi liśćmi; powinna również bez większych przeszkód pokonać wszelkiej maści grzyby czy mech – dzięki odpowiednio silnemu strumieniowi wody możemy mechanicznie pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić, gdyż zbyt silny strumień może uszkodzić powierzchnię, wypłukując spoiny.

Użyteczne w czyszczeniu powierzchni tarasowych mogą okazać się także rozmaite środki chemiczne przeznaczone do tego celu, choć w dzisiejszych czasach wiele osób wstrzymuje się od korzystania z nich z powodu chęci dbania o środowisko oraz obawiają się ewentualnego uszkodzenia nawierzchni przez te produkty. Niekiedy jednak środki tego „cięższego kalibru” są niezbędne – przede wszystkim w sytuacjach, gdy musimy rozprawić się, dajmy na to, z chwastami wyrastającymi w szczelinach pomiędzy płytkami; aby je wyeliminować musimy się dostać do korzeni co może okazać się niezwykle trudne nawet przy korzystaniu z rozmaitych narzędzi. Używając środków chwastobójczych z kolei bardzo łatwo pozbędziemy się wszelkich problemów tego rodzaju.

Środki chemiczne znajdują także szerokie zastosowanie w przypadku wystąpienia wielu rodzajów skaz na powierzchni tarasowej – między innymi tak zwanych wykwitów wapiennych, którym co prawda możemy zapobiec poprzez odpowiednią impregnację oraz wcześniejszy wybór materiału, z którego zostanie wykonana nawierzchnia. Impregnacja pozwala nie tylko zabezpieczyć powierzchnię przed takimi przykrymi niespodziankami, ale również czyni ją znacznie łatwiejszą w czyszczeniu, zwłaszcza tych pochodzenia spożywczego. Jeśli jednak owe wykwity wystąpią, najłatwiej pozbyć się ich stosując bazujący na kwasowym roztworze preparat – należy jednak zachować wzmożoną ostrożność korzystając z tego rodzaju produktów: potrafią równie sprawnie pozbyć się wapiennych wykwitów, co zrujnować nasze ubranie czy poważnie poparzyć skórę. Warto również rozprowadzić środek po niewielkiej powierzchni próbnej nim przystąpimy do właściwego działania, aby upewnić się, że produkt nie będzie miał żadnego negatywnego wpływu na nawierzchnię tarasu.

Kiedy już załatwimy wszystkie czynności związane z oczyszczeniem powierzchni tarasowej, to zanim umieścimy na niej meble czy dopuścimy ją do użytku przez domowników lub nasze zwierzaki, musimy koniecznie pamiętać o zaimpregnowaniu jej, o czym była już mowa wcześniej. Najlepiej przeprowadzić ją w dniu, w którym nie padał deszcz a powietrze jest w miarę suche; impregnacja powinna być przeprowadzona dwukrotnie poprzez wykorzystanie szerokiego pędzla bądź wałka. Wspomniane urządzenia natryskowe mogą tutaj znacznie usprawnić całe przedsięwzięcie. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, możemy cieszyć się znacznie bardziej „czystą” i intensywną barwą nawierzchni oraz być pewni tego, że jest odporna na zanieczyszczenia oraz wilgoć.

4 lipca, 2016

Dodaj komentarz