Skąd wynika popularność mebli skandynawskich?

Minimalistyczny wystrój jest obecnie coraz bardziej popularnym stylem w aranżacji wnętrz oraz stanowi element sine qua non tak zwanego stylu skandynawskiego, który ma w założeniach tworzyć wnętrza zarówno komfortowe, jak również funkcjonalne, a wszystko to spina właśnie minimalizm. Mimo że estetyka tego stylu charakteryzuje się surowością i dużym umiarkowaniem jeśli chodzi o wszelkiej maści ozdoby, to na wiele różnych sposobów może cieszyć oczy domowników i gości.

Styl skandynawski dobrze obrazują skandynawskie meble – praktycznie na każdym kroku: od doboru materiałów, poprzez produkcję a nawet opakowanie; wszystko podporządkowane jest ergonomii i minimalizmowi definiującymi opisywany styl. Dotyczy to również dystrybucji mebli – najlepszym przykładem będą tutaj znane meble z IKEI, które musimy samodzielnie złożyć i choć często staje się to obiektem złośliwości, jak w niektórych internetowych memach, to niejednokrotnie znacznie obniża to koszty produkcji oraz cenę, jaką musimy zapłacić.

Jeśli chodzi o materiały, to meble skandynawskie odznaczają się wytrzymałością i wygodą – w związku z tym surowce służące do produkcji muszą to umożliwiać. Najczęściej wykorzystywane są różnego rodzaju naturalne materiały, jak lite drewno, kamień, papier czy skóra; często będą to również, przykładowo, takie rodzaje drewna, które występują w skandynawskim klimacie. Nierzadko natkniemy się również na praktykę wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu oraz przyjaznych dla środowiska i ludzi (co powinno szczególnie interesować alergików) – farby oraz lakiery są najczęściej na bazie wody.

Meble skandynawskie cechują się „spokojną” kolorystyką – będą to głównie jasne i stonowane pastele bieli, szarości czy czasami też błękitu. Wspomniane lakiery mają najczęściej bezbarwny odcień, aby nie przytłumiały naturalnej barwy drewna. Pojawiają się również kontrasty w postaci kolorów takich jak żółty czy czerwony, najczęściej wykorzystywane w przypadku mniejszych sprzętów, jak szafki czy niewielkie stoliki i stołki. Minimalizm dotyczy także formy tych mebli – często natkniemy się na stylistykę rustykalną oraz klasyczną, choć w żadnym razie nie jest to stylistyka nudna, choćby ze względu na oryginalne, choć jednocześnie oszczędne, wzornictwo.

Meble skandynawskie są doskonałym wyborem w szczególności, jeśli zależy nam na praktyczności mebli w naszym mieszkaniu – wszelkiej maści szafy czy inne meble służące przechowywaniu rzeczy są tworzone z myślą, aby zajmowały jak najmniej miejsca, ale mają być przy tym jak najbardziej pojemne. Konstrukcja mebli skandynawskich ma także w założeniach pozwalać na segregowanie przedmiotów według kryteriów przyjętych przez domowników.

Meble w skandynawskiej stylistyce są ponadto rozwiązaniem uniwersalnym, które pasują do niemal każdej aranżacji, choć oczywiście najlepiej będą sprawdzały się w tych subtelniejszych i ogólnie nastawionych na minimalizm, gdzie mogą tworzyć trzon takiego wystroju. Meble skandynawskie nadają pomieszczeniu niepretensjonalnej elegancji, a przy tym zachowują funkcjonalność i pozwalają zaoszczędzić całkiem sporo przestrzeni. Przewaga

22 stycznia, 2018

Dodaj komentarz