Skórzane meble w domu – jak o nie zadbać?

Wiele osób aranżujących swoje mieszkania stawia na meble wykonane ze skóry. Przepiękne fotele czy eleganckie sofy z tego materiału na pewno mogą cieszyć oczy swoim wyglądem, ale niestety do czasu. Nawet najwyższej jakości materiały w pewnym momencie zaczynają tracić swoje naturalne piękno. Skóra jest wyraźnie zabrudzona, brakuje jej tego naturalnego połysku, a i w skrajnych przypadkach może dochodzić do pęknięć, których to już w żaden sposób nie będziemy mogli usunąć. Jak sobie z tym radzić i przede wszystkim, jak nie dopuścić do tego, aby meble tak się nie zniszczyły? Oto kilka najważniejszych porad.

Materiał na meblach równie delikatny, jak nasza skóra

Zasada ogólna jest bardzo prosta. Chcesz przez długi czas cieszyć się pięknym wyglądem swoich mebli? W takim razie dbaj o nie tak mocno, jak mocno dbasz o skórę na swoim ciele! Ta zasada sprawdza się wręcz idealnie. Do czyszczenia nigdy nie używamy bardzo silnych detergentów, unikamy jakichkolwiek alkoholi, a do tego materiał regularnie nawilżamy, tak samo, jak robimy to z naszą skórą. To właśnie silna chemia oraz brak odpowiedniego nawilżenia materiału doprowadza do jego pękania.

Jak prawidłowo nawilżać skórzane meble?

Do nawilżania kupimy na rynku oczywiście specjalne środki, ale można do tego celu wykorzystać również produkty, które powszechnie posiadamy w swoim domu. Sprawdzi się tutaj idealnie między innymi:

– delikatna oliwka do ciała dla dzieci;
– olej lniany;
– krem stearynowy.

Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest właśnie krem stearynowy. Z jednej strony skutecznie nawilża on materiał naszych mebli, ale jednocześnie nie ma tutaj ryzyka pozostawienia tłustego filmu, którym możemy pobrudzić sobie ubrania. Jeden z tych produktów wystarczy bardzo dokładnie wetrzeć czystą szmatką w obicie mebli. Przed tym zabiegiem należy jednak meble dokładnie oczyścić. Jak to zrobić?

Czyszczenie skórzanych mebli

Przede wszystkim meble te trzeba od czasu do czasu odkurzyć odkurzaczem, a i regularnie przecierać je suchą szmatką. Jeśli dopuścimy do pojawienia się plam, to nie można zwlekać z ich usunięciem. Jeśli nie zrobimy tego od razu, to plama wchłonie się w materiał i pozostanie tam na dobre.

Zamiast kupować niebezpieczne środki chemiczne do czyszczenia skóry, warto postawić na rozwiązanie bardziej naturalne. Rozpuszczamy płatki mydlane w ciepłej wodzie i tak przygotowanym roztworem dokładnie myjemy skórę, a następnie ją suszymy.

Tak przygotowane meble można już nawilżać, a więc konserwować. Jak często to robić? Wiele zależy od warunków panujących w mieszkaniu. Gdy z mebli często korzystamy, w mieszkaniu jest powietrze bardzo suche i ciepłe, to konserwację warto wykonać raz na 2 miesiące. Przy bardziej wilgotnym powietrzu i rzadszym korzystaniu z mebli wystarczy raz na 3-4 miesiące.

15 lipca, 2018

Dodaj komentarz