Sposoby na małą łazienkę

Pomieszczenia łazienkowe mają to do siebie, że są zazwyczaj dosyć kameralne. Bardzo zazdrościmy wszystkim tym, którzy mają do dyspozycji duże przestrzenie, jednak w tym artykule skupimy się głównie na sposobach na zaaranżowanie małych łazienek, gdzie sedes, umywalka, kabina prysznicowa oraz wszystkie dodatkowe akcesoria muszą być dobierane rygorystycznie i z uwagą.

Mała łazienka to już nie problem!

Zagospodarowanie małych przestrzeni to duże utrudnienie niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z łazienką kuchnią, czy innym pokojem mieszkalnym. Dodatkowym problemem jest to, że w łazienkach musi znajdować się kilka niezbędnych urządzeń sanitarnych, które muszą być funkcjonalne, a dostęp do nich łatwy. Na całe szczęście istnieje kilka praktycznych zasad, które pozwolą na stworzenie użytecznej i przytulnej łazienki, w której podczas korzystania z sedesu nie trzeba będzie opierać się o kabinę prysznicową.

Stosując te rady zaoszczędzisz miejsce w łazience

Pierwsza, nieco drastyczna zasada wiąże się z ograniczeniem wyposażenia do minimum. O ile takie elementy jak szafka nad umywalką czy szczotka do sedesu nie mogą zostać pominięte, to wszelkiego rodzaju koszyczki, kwiaty czy inne ozdobniki, bez których da się, żyć powinny zniknąć. W małych łazienkach warto pominąć klasyczny brodzik w kabinie prysznicowej – zamontowanie płaskiego odpływu pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Nieco powiązanym zabiegiem jest także zastosowanie składanej kabiny prysznicowej. W takim przypadku dwie ruchome ściany kabiny po złożeniu nie zajmują miejsca praktycznie w ogóle. Połączenie tego oraz poprzedniego punktu z pewnością jest dobrym pomysłem w bardzo małych łazienkach np. o wielkości 2,5 mkw. Jeżeli zaplanowaliśmy szafki i regały, można wkomponować je w różnego rodzaju wnęki w ścianie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrym pomysłem może być zakup szafki narożnej, która zajmuje stosunkowo mało miejsca, przy czym cechuje się dużą pojemnością. Praktycznie można wykorzystać również obudowy urządzeń sanitarnych tj. spłuczka. Po odpowiednim zaaranżowaniu będzie ona pełnić funkcję półki obok umywalki.

Powiększanie optyczne

Ciekawym zabiegiem, o którym zapewne nie wszyscy wiedzą jest stosowanie ciemnych mozaik (np. na tylnej ścianie kabiny prysznicowej). Taki trik pozwoli optycznie wydłużyć łazienkę, co wpłynie na percepcję użytkowników. Kolejnym zabiegiem aranżacyjnym jest stosowanie jasnych płytek w kontrze do ciemnej drewnianej podłogi. Specjaliści twierdzą, że taki kontrast również może wpłynąć na postrzeganie metrażu łazienki.

29 maja, 2018

Dodaj komentarz