Sprawdzamy 3 najpopularniejsze typy parasoli ogrodowych

Każdy z nas chciałby mieć do swojej dyspozycji piękny, duży ogród. Ci, którzy takim dysponują pragną, aby był on harmonijnie i estetycznie zagospodarowany, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek. Parasol ogrodowy, dzięki któremu można relaksować się w cieniu, musi bez wątpienia znaleźć się na liście zakupów. Jaki będzie najlepszym rozwiązaniem? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym kierować się przy wyborze parasola ogrodowego?

Najistotniejszą kwestią jest wielkość parasola. Trzeba dokładnie przeanalizować wymiary ogrodu lub tarasu i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Należy też zastanowić się, jakie miejsce ma zostać osłonięte i na tej podstawie dobrać właściwą średnicę parasola. Jak zawsze przy zakupie wyposażenia wnętrz czy ogrodu, należy zastanowić się nad dokładnym przeznaczeniem sprzętu. W zależności od tego, czy parasol będzie wykorzystywany w komplecie z zestawem wypoczynkowym o standardowych wymiarach, czy też potrzeba osłonić teren o większej powierzchni, musimy wybrać odpowiedni rodzaj i rozmiar parasola.


Parasol ogrodowy na bocznej nodze, fot. Ogrodosfera.pl

Rodzaje parasoli ogrodowych

Tradycyjne parasole ogrodowe, na prostej nodze, charakteryzują się prostą konstrukcją i mogą być wykonane z dowolnie wybranego materiału. Na ich cenę wpływa średnica i liczba szprych – im parasol jest większy, tym więcej posiada szprych i jest droższy. Boczne i montowane do ściany są zwykle droższe w porównaniu do opcji tradycyjnej, ale oferują więcej możliwości personalizacji. Warto przyjrzeć się opiniom i aranżacjom zadowolonych użytkowników, na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/parasole-ogrodowe, żeby wybrać najlepszy model. Dzięki bardziej zaawansowanej konstrukcji parasole boczne można ustawić w dowolnie wybrany sposób. Na cenę parasoli z boczną nogą i montowanych do ściany wpływają te same cechy, co w przypadku parasoli tradycyjnych. Ciekawostką w przypadku parasoli bocznych jest fakt, że po odpowiednim ustawieniu zajmą one znacznie mniej miejsca. Jeśli więc zależy nam na takim rozwiązaniu warto zastanowić się nad ich zakupem.

Parasol z dużą czaszą zapewni cień podczas przyjęcia w ogrodzie, fot. Ogrodosfera.pl

Stojak na parasol ogrodowy

Jednym z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych parasola ogrodowego jest jego stojak. Może być wykonany z dowolnie wybranego materiału, jednak należy pamiętać, że aby cała konstrukcja była bezpieczna, stojak musi być wystarczająco ciężki. Dobrym rozwiązaniem są stojaki metalowe wyposażone w betonowy obciążnik usytuowany u podstawy. Takie rozwiązanie, dzięki sporej wadze, sprawdzi się bardzo świetnie, nawet podczas zawieruchy.

W sprzedaży spotyka się również parasole mobilne, które bardzo dobrze osłonią nas od słońca np. na plaży, czy nad jeziorem. Ich mocowanie oparte jest na uchwycie wbijanym w ziemię. Wybierając stojak do parasola ogrodowego należy zwrócić uwagę na wielkość czaszy. Im jest ona większa, tym solidniejszy powinien być sam stojak. Nieprawidłowe dopasowanie podstawy może skutkować bardzo częstym przewracaniem konstrukcji, a nawet jej zniszczeniem, dlatego warto elementowi tego typu poświęcić dużo uwagi.


Pergola tarasowa Barbados z rozkładanym dachem z tkaniny, fot. Ogrodosfera.pl

Żagle, osłony, pawilony i pergole

Świetną alternatywą dla parasoli mogą być żagle, osłony czy pergole ogrodowe. Pozwalają one na stylowe i praktyczne osłonięcie wybranego terenu. Należy jednak pamiętać, że np. żagle znacznie lepiej sprawdzą się w dużych ogrodach, ponieważ do efektywnego rozłożenia wymagają znacznej ilości miejsca. Ceny rozwiązań tego typu na rynku prezentują się bardzo różnie, a zależą od materiału, z jakiego je wykonano, czy ich wielkości.

24 marca, 2022