Stolik kawowy z palety ozdobi każdy salon

Kto z nas nie lubi zrelaksować się wieczorem przy filiżance bardzo aromatycznej kawy, prawda? Podstawowym wyposażeniem salonów stały się z tego powodu stoliki kawowe, które to w ostatnim czasie najczęściej były wykonywane ze szkła. Jeśli chcecie jednak nadać wnętrzu modnego charakteru i jednocześnie zadbać o ekologię, to naszym zdaniem warto zdecydować się na stolik wykonany z palety. Tak, to naprawdę świetny pomysł i dzisiaj pokażemy Wam, jak taki stolik wykonać samodzielnie. Nie będziemy potrzebowali ogromnych pieniędzy, a i nie trzeba mieć do tego wyjątkowych zdolności stolarskich. Bierzemy się do pracy!

Na początek potrzebne materiały

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w paletę. Bardzo możliwe, że ostatnio kupowaliśmy jakieś materiały budowlanej i paleta nam została. Jeśli nie, to kupienie nowej nie będzie drogie, to przeciętnie wydatek od 20 do 25 zł. Można też kupić paletę z odzysku za około 10 zł, przy której jednak popracujemy trochę dłużej, aby odpowiednio przygotować ją do malowania.

Kupujemy również płytę OSB o wymiarze takim samym, jak paleta. Najlepiej od razu w sklepie poprosić o jej docięcie pod wymiar. Do tego potrzebnych nam będzie kilka wkrętów do drewna, młotek, śrubokręt i 4 drewniane nogi, które za grosze zamówimy u stolarza.

Wykonanie stolika

Pierwszym krokiem będzie dokładne ustalenie miejsca na montaż 4 nóżek na płycie OSB. Zaznaczamy miejsca, wiercimy otwory na śruby, a później przykręcamy do płyty nóżki. W następnym kroku całą płytę z nóżkami przykręcamy do tej strony palety, która będzie oczywiście spodem.

Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak zająć się obróbką oraz malowaniem, gdyż stolik mamy już gotowy! Zaczynamy od dokładnego przeszlifowania powierzchni gruboziarnistym papierem, przechodząc stopniowo do coraz drobniejszych. Po przeszlifowaniu malujemy stolik farbą akrylową na dowolnie wybrany kolor. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby znów szlifujemy i następnie nakładamy drugą warstwę.

Po wyschnięciu możemy cieszyć się wyjątkową ozdobą swojego salonu, przy której naprawdę miło będzie się spędzało czas przy kawie. Palety są dzisiaj bardzo modne, ale dodatkowo jest to również materiał ekologiczny, a więc przyczyniamy się do ochrony środowiska.

20 lipca, 2018

Dodaj komentarz