Styl industrialny, czyli jak uczynić małe mieszkanie funkcjonalnym i miłym dla oka

Niewielkie mieszkania, a co za tym idzie nieduża powierzchnia potrafią być nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, a pomieszczenia w takim mieszkaniu często muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne, aby zapewniać komfort jego mieszkańcom. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem, a jednym z nich jest zdecydowanie się na aranżację mieszkania w stylu industrialnym.

Pierwszym skojarzeniem ze stylem industrialnym, i poniekąd słusznym, które zwykle przychodzi nam do głowy jest surowość oraz minimalizm. Oryginalne, „z pazurem” wykończenia w połączeniu z klasyczną i dosyć stonowaną paletą kolorów sprawiają, że pomieszczenia w tej stylistyce mają jedyny w swoim rodzaju charakter, są przyjemne dla oka, a przy tym funkcjonalne i komfortowe. Kolorystykę, na którą składają się odcienie ceglanej czerwieni, brązy czy szarości, uzupełniają proste meble i sprzęty – wykonane z drewna, zabarwionego szkła czy metalu. Styl industrialny wymaga także specyficznego oświetlenia – tutaj w grę wchodzą przede wszystkim proste, surowe lampy wykonane ze stali bądź malowanego proszkowo metalu; możemy także zdecydować się na „naprawdę” surowe oświetlenie w formie nagich żarówek bądź lamp pozbawionych jako takich kloszy i podobnych elementów.

Styl industrialny dobrze współgra z małymi mieszkaniami, ponieważ zakłada podzielenie powierzchni na swojego rodzaju strefy. Mieszkanie staje się dzięki temu ergonomiczne oraz łatwiejsze do utrzymania w nim porządku. Przykładowo, jeżeli dysponujemy zarówno salonem, jak i aneksem kuchennym to zamiast oddzielać te pomieszczenia ścianą warto rozważyć ich podział z wykorzystaniem zróżnicowanej aranżacji, choćby w formie przeszklonego regału, zamiast tak oczywistego, „fizycznego” podziału.

W stylu industrialnym jednym z popularniejszych materiałów, którego wykorzystanie możemy rozważyć, jest beton architektoniczny. To swoista alternatywa dla wspomnianego wcześniej metalu czy drewna w pomieszczeniach, choć będzie się z nimi doskonale uzupełniać. Beton architektoniczny posiada wiele właściwości architektonicznych – nie tylko świetnie wygląda, ale odznacza się także dużą odpornością. Świetnym uzupełnieniem pomieszczenia, w którym wykorzystano beton architektoniczny są jaskrawe dodatki oraz tkaniny w ciepłych kolorach.

4 czerwca, 2019

Dodaj komentarz