Styl nowoczesny w mieszkaniu

Styl nowoczesny to połączenie elegancji i funkcjonalności. Inaczej nazywany modernistycznym odwołuje się do tego nurtu w sztuce i architekturze z pierwszej połowy XX wieku. Podstawami stylu nowoczesnego jest prostota, minimalizm i funkcjonalność. Sprawia to, że nurt ten w aranżacji wnętrz jest niezwykle popularny.

Komu spodobają się wnętrza w stylu nowoczesnym?

Mottem stylu nowoczesnego są słowa słynnego architekta Louisa Sullivana – forma podąża za funkcją. Design ten jest zaprzeczeniem bogatej ornamentyki i przepychu, którym charakteryzowały się XIX – wieczne wnętrza. Lubuje się w surowych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na dekoracyjne bibeloty i nadmiar dekoracji. To dlatego architekci wnętrz w Poznaniu polecają go osobom, które żyją w duchu minimalizmu i od dekoracyjności formy wolą praktyczność i funkcjonalność sprzętów czy gadżetów. Styl nowoczesny polecany jest też osobom, którym podoba się stylistyka art deco. Nurt ten bowiem uważany jest za pierwszego przedstawiciela stylu nowoczesnego we wnętrzach. Dla przypomnienia wyróżnia się on geometrycznymi kształtami, dbałością o detale i dużym znaczeniem aspektów praktycznych. Dziś mianem modern określamy głównie minimalizm. Zaleca on, aby we wnętrzach ograniczyć ilość mebli i akcesoriów. Inspiracji dla współczesnego stylu nowoczesnego można szukać w tradycyjnym japońskim designie.

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym?

Aby móc cieszyć się domem w stylu nowoczesnym, w czasie jego urządzania wystarczy zastosować kilka prostych i sprawdzonych zasad. Ta główna mówi – mniej znaczy więcej. W praktyce we wnętrzu w stylu nowoczesnym powinno się znaleźć tylko to, co niezbędne. Nie ma w nim miejsca na wazony, świece, świeczniki, patery, lampki, figurki, donice szkatułki i inne ozdoby. Umiar, styl i harmonia to o czym trzeba pamiętać, urządzając salon czy sypialnie w designie modern.

Kolejna reguła aranżacji pomieszczeń w stylu nowoczesnym to przywiązywanie uwagi do szczegółów. Wszystkie meble, a także nieliczne elementy dekoracyjne powinny do siebie doskonale pasować. Architekci wnętrz zachęcają, aby postawić na jeden wyróżniający się detal np. obraz, który nada całości aranżacji klimatu, a także zdefiniuje charakter pomieszczenia jako np. elegancki, glamour, industrialny. Warto jednak pamiętać, że nurt nowoczesny we wnętrzach nie będzie dobrze komponował się ze stylami lubiącymi intensywne kolory. Wynika to z tego, że chętniej sięga on po barwy stonowane – biele, szarości i czernie. Rzadziej we wnętrzach nowoczesnych znajdziemy beże, granaty czy ciemne zielenie, ale one mogą się ciekawie się prezentować. Łączone są one z meblami i sprzętami wykonywanym ze stali, betonu, drewna, ekologicznej skóry, plastiku wysokiej jakości. Zabudowa charakteryzuje się też prostymi liniami i kątami oraz geometryczną formą. Ciekawym dodatkiem do mieszkań w stylu nowoczesnym są też meble o oryginalnej konstrukcji.

Nowoczesne wystroje wnętrz są niezwykle eleganckie i wygodne dla domowników. Mimo tych zalet wiele osób postrzega je jako nudne, mało ciekawe. To jednak mit. Styl nowoczesny tylko z pozoru wydaje się zachowawczy. Umiejętne połączenie kolorów i materiałów sprawia, że stworzy się wyjątkowe wnętrze, pełne charakteru.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

12 stycznia, 2021