Światło i efekty świetlne w mieszkaniu

Nowoczesne technologie oświetleniowe i różnorakie rozwiązania w tej dziedzinie w zakresie materiałów konstrukcyjnych i urządzeń sprawiły, że możliwym stało się tworzenie najprzeróżniejszych i interesujących kompozycji oświetlania wnętrz. Coraz częściej zamiast jednego, zwykle umieszczanego pod sufitem źródła światła, mamy do czynienia z „rozrzuconymi” po pomieszczeniu lampami, lampkami i innymi źródłami światła, które możemy dostosować do wykonywanych przez nas czynności czy też nastroju i klimatu jaki chcemy stworzyć. W dzisiejszych czasach nawet niektóre telewizory posiadają specjalne lampy wbudowane w swoje ramy, które pozwalają na zrównoważenie ewentualnego kontrastu pomiędzy ekranem a, przykładowo, ścianą, na której telewizor został zawieszony.

Nowe materiały dla oświetlenia

Największą zaletą nowoczesnych lamp stojących jest spory wybór materiałów i form klosza dla tychże – występują, między innymi, klosze wykonane z metalu (pasujące do minimalistycznych wnętrz), kolorowego szkła czy nawet gipsu. Dzięki temu lampy mogą być wykorzystywane do nadawania pomieszczeniom niekiedy zupełnie nowego charakteru, często przytulnego i dającego wrażenie intymności. Jednocześnie są one bardzo funkcjonalne i dobrze spełniają równie swoją użytkową funkcję.

Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się także świetlówki liniowe i halogeny – odpowiednio umieszczone w suficie czy ścianach pozwalają na stworzenie unikalnych kompozycji oświetleniowych. Możemy dzięki temu zarówno świetnie i efektownie oświetlić pomieszczenie do pracy, jak też uczynić go jednocześnie miejscem do oglądania filmów, relaksu czy też wykorzystać delikatne oświetlenie w szafach i innych tego typu sprzętach, aby zrezygnować z jasnego i intensywnego światła, przykładowo, tuż po przebudzeniu.

Światło jako granica między pomieszczeniami

Oświetlenie może też dobrze spełniać swoją rolę jako narzędzie porządkujące pomieszczenie oraz wyznaczające granicę pomiędzy nim a pozostałą częścią mieszkania. Może także świetnie podkreślać cechy kompozycji wnętrza, uwypuklać określone przedmioty i sprzęty raz uwydatniać kolor ścian i ich fakturę.

Podział światłem mieszkania na określone strefy jest bardzo popularną metodą w wielu nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Wspomnianych stref można wyróżnić sporo, ale przyjrzymy się tylko najważniejszym i najczęściej stosowanym.

Jeśli chodzi o jadalnię, to w tym przypadku najlepiej sprawdza się oświetlenie umieszczone nad stołem – światło powinno padać bezpośrednio i w miarę równomiernie na płaszczyznę stołu, dzięki czemu uzyskamy jednocześnie efekt półcienia na twarzach siedzących. Źródłem światła powinna być wisząca lampa, z długim i półprzezroczystym kloszem, nieco ponad pół metra nad blatem.

W przypadku kuchni chcemy zadbać przede wszystkim o wyraziste i wszechobecne oświetlenie. W tym celu warto wykorzystać lampy halogenowe oraz świetlówki liniowe nad szafkami – umieszczamy je w taki sposób, by same były ukryte poniżej linii wzroku i jedynie oświetlały poszczególne sprzęty. Wiele nowoczesnych kuchni stawia na minimalizm – przestrzeń nad blatem jest otwarta, zaś za oświetlenie go odpowiadają asymetryczne lampy tworzące swojego rodzaju snop światła. Do kuchni nie pasuje z kolei oświetlenie na suficie, gdyż zamiast oświetlać „przestrzeń roboczą” to pozostaje za naszymi plecami. Oświetlenie blatu możemy także uzupełnić podświetlanymi witrynami.

Duże możliwości aranżacyjne mamy w kwestii pomieszczeń wypoczynkowych – salonu czy innego pokoju gościnnego. Fotele, kanapy i stoliki zazwyczaj dobieramy w taki sposób, aby tworzyły pewien układ, który możemy teraz uzupełnić oświetleniem. W tym celu warto zdecydować się na lampę nad stolikiem, naścienne kinkiety bądź lampę stojącą z klimatycznym, materiałowym lub szklanym kloszem w pasującym do sprzętów kolorze. Światło powinno być w miarę możliwości kameralne a jego natężenie regulowane za pomocą pilota lub ręcznie.

Sypialnia, jako pomieszczenie, gdzie chcemy zadbać o klimat łagodny i ciepły, najlepiej będzie komponowało się z kinkietami wytwarzającymi rozproszone światło. Należy w tym przypadku wystrzegać się zbytnich kontrastów a ewentualne dodatkowe oświetlenie zrzucić na barki lampki do czytania.

Światło jako rzeźbiarz formy

Odpowiednie wykorzystanie źródeł światła pozwala na optyczną korekcję wnętrza danego pomieszczenia. Jeśli skierujemy światło na sufit, uzyskamy efekt jego powiększenia poprzez stworzenie pozornej większej wysokość, zaś skierowanie go na dół sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i mniejsze. Światło umieszczone na wszelkiej maści szynach czy ściennych linkach stwarza poczucie szerszego pomieszczenia oraz przyciąga wzrok gości i uwydatnia walory estetyczne kwiatów czy rzeźb.

23 listopada, 2016

Dodaj komentarz