Światło w naszym domu – na co się zdecydować i czym kierować?

Lampy wykorzystywane w dzisiejszym wystroju wnętrz pełnią rolę nie tylko źródła światła, ale również pełnią bardzo ważny element dekoracyjny, który zazwyczaj ma na celu dopełnić kompozycję pomieszczenia. Oświetlenie nie tylko zapewnia optymalne warunki dla naszych oczu, ale też pozwala stworzyć niepowtarzalną atmosferę i znacznie podnieść walory wnętrza pokoju – między innymi maskuje ewentualne niedoskonałości pomieszczenia, jak na przykład wady w proporcjach. Przyjrzymy się możliwościom zastosowania określonego sposobu oświetlenia w różnych miejscach naszego domu i jakie korzyści estetyczne możemy z tego odnieść.

W przypadku pomieszczeń salonowych, czyli takich, w których przede wszystkim spotykamy się z rodziną i znajomymi, relaksujemy się oraz spożywamy posiłki, ważne będzie zainstalowanie kilku różnych źródeł światła, aby pomieszczenie mogło w pełni spełniać swoje funkcje. W salonie powinno znaleźć się jedno, wysoko podwieszone światło, które będzie stanowiło oświetleniową „bazę” dla dalszych działań. Źródło światła tego typu jest bardzo surowe i raczej niezbyt nastrojowe, tak więc konieczne będzie umieszczenie także lamp oraz lampek o niższej mocy, a przy tym bardziej stylowych i nadających pomieszczeniu komfort. Do tego najlepiej nadadzą się lampy stojące, które powinniśmy ustawić w okolicach kanapy czy foteli oraz podwieszane lampy LED dające delikatne światło, ale pozwalające jednocześnie świetnie zaakcentować pewne elementy salonu – możemy je umieścić, przykładowo, nad telewizorem albo załamaniami ścian.

Jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę, również tutaj kilka źródeł światła jest najbardziej przyjaznym dla użytkowników rozwiązaniem. Halogeny pod szafkami, nad blatem oraz w okolicy kuchenki bądź płyty, przy okazji najlepiej wyposażone w osobne włączniki, sprawiają, że oświetlenie może być regulowane zależnie od potrzeb; warto również wyposażyć kuchnię w silną wiszącą lampę, zwłaszcza jeśli w kuchni spożywamy także posiłki – wówczas możemy umieścić zwisającą lampę nad stołem. W łazience podobnie: lampa przysufitowa oraz oświetlenie w okolicy lustra powinny wystarczyć do zapewnienia komfortu korzystania z pomieszczenia.

Przejdźmy do sypialni, jednego z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Tutaj zastosowane źródła światła powinny tworzyć kojącą oraz minimalistyczną atmosferę. Kinkiety i halogeny najlepiej nadają się do tego celu – ich łagodne światło nie tylko spełnia wspomnianą funkcję perfekcyjnie, ale jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli lubimy przed snem poczytać książkę, porozwiązywać krzyżówki czy w inny sposób spędzamy czas wymagający stworzenia odpowiednich warunków dla oczu. Jeśli mamy zacięcie majsterkowicza możemy także zamontować lampki, przykładowo, w szafach, które będą włączały się po jej otworzeniu – sprawi to, że nie tylko korzystanie z szafy będzie łatwiejsze, zwłaszcza w ciemne poranki późną jesienią i zimą, ale również dodatkowo oświetli pomieszczenie.

24 października, 2016

Dodaj komentarz