Symetria w mieszkaniu – jakie są zasady symetrii w aranżacjach wnętrz?

Ludzkie oko lubi symetrię i równe proporcje. Uporządkowane wnętrza z symetrycznie ustawionymi meblami od razu zyskują więcej gracji, mają atmosferę ładu i harmonii, co ułatwia spokojny relaks. Zobacz, jak urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami symetrii!

Symetryczne wnętrza pełne harmonii

Co sprawia, że symetrycznie urządzone wnętrza wydają nam się ładniejsze i chętniej w nich przebywamy? Zdaniem naukowców, osoby o symetrycznych twarzach też postrzegane są za bardziej atrakcyjne. Dlaczego? Podobno wszystko sprowadza się do prostego przyzwyczajenia. W końcu symetria otacza nas wszędzie. Widzimy ją w naszych twarzach, proporcjach ciała, ale również w przedmiotach codziennego użytku czy architekturze. Ludzkie oko i mózg tak przyzwyczaiły się do symetrii, że po prostu łatwiej im ją przetworzyć i zrozumieć.

To właśnie dlatego symetryczne aranżacje wywołują w nas spokój i poczucie bezpieczeństwa. Harmonijne i proporcjonalne kształty oddziałują na nasze zmysły, uspokajają i przywracają wewnętrzną równowagę. Wystrój tego typu polecany jest więc zwłaszcza do sypialni i salonu, czyli pomieszczeń, w których odpoczywamy po ciężkim dniu.

Symetria we wnętrach – jak ją zachować?

Chcąc urządzić estetyczne, proporcjonalne wnętrze należy przyjąć zasadę symetrii w pionie lub poziomie. Przeważnie wybiera się tę pierwszą, tak aby lewa strona pomieszczenia stanowiła odbicie lustrzane prawej. Początkowo cały ten zamysł może wydawać się skomplikowany, ale łatwo uzyskać go wyznaczając oś symetrii. Linia może biec na przykład od drzwi do ściany naprzeciw lub zaczynać się na styku przeciwległych ścian.

Symetrię w naszym wnętrzu może wyznaczać także oś pozioma. Zwykle wyznacza się ją na poziomie szafek kuchennych lub łóżka w sypialni. Symetrycznym odpowiednikiem zagłówka może być zawieszony nad nim obraz lub plakat. Z kolei za lustrzane odbicie nocnych szafek doskonale posłużą eleganckie kinkiety czy niewielkie półki na książki. Odpowiedni asortyment znajdziemy między innymi w ofercie Black Red White.

Meble w symetrycznych aranżacjach wnętrza

Porządek i symetria królują zwłaszcza we wnętrzach amerykańskich, głównie w stylu nowojorskim. Każde pomieszczenie jest tam pełne ładu i harmonii, wszystko wydaje się ustawione niemal pod linijkę, a jednak prezentuje się całkiem naturalnie. Jak wprowadzić podobny ład do własnego domu? Najprościej zacząć od wyznaczenia wspomnianej już osi symetrii, a następnie ustawiać meble tak, aby stanowiły swoje lustrzane odbicie. W każdym pomieszczeniu powinien znaleźć się również tak zwany focal point, czyli centralny element będący naszym punktem odniesienia dla całej aranżacji. W kuchni może to być wyspa usytuowana w jednej osi z okapem oraz szafkami rozmieszczonymi równo po obu jej stronach.

W salonie takim punktem może być kominek lub regał z książkami. Po obu jego stronach wystarczy ustawić dwa identyczne fotele lub umieścić kinkiety na ścianie. Symetria powinna zagościć także w naszej sypialni, przy czym tam zadanie jest chyba najłatwiejsze. Jeśli ustawimy łóżko pośrodku ściany, to po obu jego stronach powinny znaleźć się stoliki nocne z lampkami. Naprzeciwko łóżka może stanąć szafa na ubrania lub komoda.

Symetryczne wnętrza, a dodatki

Proporcjonalne wnętrza wcale nie muszą być nudne. W nich także jest miejsce na dodatki i dekoracje, które ocieplą naszą aranżację i dodadzą jej bardziej domowego charakteru. Musimy jednak pamiętać, by ustawiać je wokół naszego centralnego punktu. Ten element powinien w jakiś sposób przykuwać uwagę, być największy lub optycznie najcięższy.

Na nieuporządkowane wyglądają zwykle regały z książkami i bibelotami albo komody, na których ustawia się dekoracje. Aranżując je, warto kierować się zasadą symetrii, tworząc harmonijne kompozycje, porządkujące całe wnętrza. Na fotelach i kanapach powinna znajdować się parzysta ilość poduch, na parapecie parzysta ilość doniczek lub wazonów, a na ścianach parzysta liczba obrazów bądź kinkietów. Symetrię wnętrza podkreślą także dywany tapety, zasłony i tapicerki z tym samym wzorem lub deseniem.

29 sierpnia, 2019

Dodaj komentarz