Sypialnia w małym metrażu

Sypialnia w mieszkaniach o małym metrażu potrafi być wcale niemałym wyzwaniem, gdy chodzi o jej zaaranżowanie jej wystroju. Niezbyt duża wolna powierzchnia staje się o tyle szczególna w przypadku sypialni, że już z góry musimy ją dodatkowo ograniczyć, przykładowo, miejscem, gdzie będzie znajdowało się łóżko bądź inny sprzęt do spania. Istnieje obecnie jednak wiele rozwiązań, zarówno w kwestii samych sprzętów jak i aranżacji, które pozwolą nam odpowiednio zagospodarować tę przestrzeń.

Sypialnia z oczywistych względów jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. W końcu to tutaj wypoczywamy po długich, ciężkich dniach i tutaj rozpoczynamy kolejne. Warto więc zadbać, aby wspomniany wypoczynek był komfortowy a sama sypialnia nastrajała nas pozytywnie do kolejnych wyzwań.

Sama aranżacja powinna opierać się o założenie, że w przestrzeniach o małym metrażu każdy centymetr kwadratowy jest bardzo cenny, a dostępna przestrzeń powinna zostać wykorzystana najlepiej, jak to tylko możliwe. Przy wyborze mebli należy kierować się nie tylko ich estetyką, ale również funkcjonalnością. Wybierając łóżko, warto zwrócić uwagę na to, aby nie zajmowało zbyt wiele miejsca – należy zatem wystrzegać się modeli wyposażonych w duże, „wystające” ramy bądź zagłówki. Najlepiej, gdyby zamiast tego posiadały skrzynię bądź inny schowek na pościel. Konieczny jest również odpowiedni rozmiar, pozwalający nie tylko zmieścić łóżko w pomieszczeniu, ale też mieć do niego swobodny i komfortowy dostęp.

Pod względem aranżacji, same meble to jednak nie wszystko. Istotna jest również kolorystyka – ich samych, jak też ścian oraz podłogi. W niewielkich metrażach najlepiej sprawdzają się różnorakie jasne odcienie, jak biel, błękit czy beże; można się również zdecydować na pastelową kolorystykę. Pozwalają one optycznie nieco powiększyć pomieszczenie, a przy tym nadaję im dodatkowo domowego charakteru. Powinniśmy natomiast wystrzegać się intensywnych kolorów, jak czerwień, gdyż wywołują one odwrotny do opisanego efekt: pomniejszają wizualnie pomieszczenie a także przytłaczają całą aranżację.

3 stycznia, 2020