Szarość w aranżacji wnętrz

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać szarość staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem we współczesnych wnętrzach i nie ma nic wspólnego ze stereotypową, metaforyczną „szarością” jako synonimem nudy bądź nijakości. Ten dosyć specyficzny kolor świetnie sprawdza się w stylizacjach skandynawskich oraz minimalistycznych – zarówno jako kolor ścian, ale również różnej maści dodatków i dekoracji. Szary kolor sprawdza się także w stylizacjach industrialnych. Szara tapicerka na takich meblach jak fotele czy kanapa stanowi świetne uzupełnienie wystroju utrzymanego w tego typu aranżacji.

Szary, jako kolor, odznacza się przede wszystkim elegancją, dzięki czemu świetnie sprawdza się w różnej maści „reprezentacyjnych” pomieszczeniach, jak na przykład salon. Należy przy tym pamiętać, że kolor ten ma tendencję do bycia przytłaczającym – nie należy zatem z nim przesadzać. Szare dodatki i meble źle współgrają w szczególności ze ścianami pomalowanymi na biało bądź w pastelowych kolorach.

Szarość sprawdza się ponadto w sypialniach – kolor sprzyja relaksowi oraz czyni wnętrze bardziej przytulnym, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wydaje się być barwą ku temu sprzyjającą. Niemniej, jeżeli wyposażymy naszą sypialnię w różnej maści dodatki w tym kolorze, jak narzuta czy nawet poszewki samych poduszek – szybko odkryjemy jak ten pozornie monotonny kolor może świetnie uzupełniać niemal dowolną aranżację, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na jaśniejszy jego odcień.

W innych pomieszczeniach, różnej maści dodatki w szarym kolorze są doskonałym pomysłem na urozmaicenie wnętrz utrzymanych w monochromatycznych kolorach – szarość w tym wypadku dodaje wnętrzom nieco wyrazistości. Dobrze sprawdzą się w szczególności zasłony albo dywany utrzymane w takiej kolorystyce.

11 lipca, 2019

Dodaj komentarz