Szybkie kupowanie mieszkania – zalety i wady

Na całą procedurę zakupu mieszkania składa się, co prawda wiele czynności, jednakże przy odrobinie chęci można taką transakcję przeprowadzić szybko i sprawnie.
Szukając odpowiedniego mieszkania możemy zwrócić się o pomoc do agencji pośredniczącej w obrocie nieruchomościami lub poszukać samodzielnie, przy pomocy ogłoszeń zamieszczanych w prasie i na licznych portalach internetowych. Aby ułatwić sobie zadanie możemy poszukać ogłoszeń w Internecie, wpisując do wyszukiwarki na przykład frazę mieszkania Rzeszów czy też lokale Rzeszów.

Dość często zdarzają się takie sytuacje, że musimy szybko zakupić mieszkanie. Dobrze jest wtedy udać się do biura nieruchomości, dzięki któremu skróci się czas wyszukiwania oferty i załatwiania formalności. Można także udać się samemu bezpośrednio do dewelopera i zapoznać z aktualną ofertą. W takim wypadku w grę będą wchodziły wyłącznie mieszkania już gotowe, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko transakcji, gdyż nie będziemy musieli obawiać się, że na przykład deweloper zbankrutuje zanim zdążymy się wprowadzić. Kupując gotowe mieszkanie, mamy też okazję obejrzeć je w końcowej fazie, także przynajmniej wiemy w jakim stanie technicznym nabędziemy mieszkanie. Z drugiej jednak strony w sytuacji, gdy wybieramy tylko spośród mieszkań gotowych należy liczyć się z ograniczonym wyborem, bo najlepsze lokale zwykle sprzedawane są w pierwszej kolejności.

Osoby, którym zależy na szybkim zakupie zwykle dysponują gotówką na całość zakupu mieszkania, co zwiększa ich siłę przetargową. Płacąc gotówką mogą liczyć na większe rabaty w ramach negocjacji. Innym powodem pośpiechu przy zakupie nieruchomości jest wyszukanie prawdziwej okazji cenowej, które rzadko, ale jednak się zdarzają. W takiej sytuacji, jeśli tylko stwierdzimy, że stan techniczny i prawny mieszkania jest w porządku nie należy zwlekać z zakupem, bo bardzo szybko może nas ktoś ubiec.

Jak widać szybkie zakupy mieszkań mają swoje wady i zalety, przy czym jednak wad zdaje się występować więcej. Jeśli tylko mamy wybór, warto takie transakcje przeprowadzać na spokojnie, dobrze zapoznać się z ofertami różnych pośredników, banków i oglądać jak najwięcej mieszkań by mieć skalę porównawczą. Zakup mieszkania to zwykle inwestycja długoletnia, dlatego warto ją dobrze przemyśleć.

8 października, 2014

Dodaj komentarz