T¬apeta, czy farba?

Jak dobrze wiemy, decyzje estetyczne są jednymi z najważniejszymi w projektowaniu wnętrz – to znaczne przedsięweźcie, w którym niewiele decyzji może być podejmowanych pochopnie. Każda z takich decyzji pozostawia swoje skutki na często wiele lat – czyli do kolejnego remontu. Dlatego zanim zdecydujesz się, czy na ścianie pojawi się tapeta czy farba, powinieneś to głęboko przemyśleć. Aby ci to ułatwić – oto kilka wskazówek.

Wytrzymałość

Każda tapeta, ma o wiele dłuższą trwałość – przynajmniej tą teoretyczną – niż farba. Według statystyk, tapeta jest w stanie wytrzymać na ścianie nawet 15 lat, co przy 5 latach, po których pomalowana ściana będzie domagała się naszego zainteresowania, jest bardzo dobrym wynikiem.

Nie oznacza to jednak kategorycznej wyższości pod względem trwałości – oprócz upływu czasu, mają miejsce tez wypadki losowe. Gdy tapeta na ścianie zostanie w jakiś sposób przerwana, czeka nas najpewniej wymiana tapety – w przypadku pomalowania ściany farbą, przeważnie wystarczy zamalowanie, jednak nawet jeśli założymy ponowne malowanie, będzie to krótsze, o czym niżej.

Czas aplikacji

Jak pisaliśmy wyżej, przy uszkodzeniach dużo szybciej pomalujemy ściany na nowo niż założymy tapetę. Dotyczy to także nowych aplikacji – przy malowaniu wystarczy zakasać rękawy i chwycić za pędzel. Ponadto, w większości przypadków możemy malować już pomalowane wcześniej ściany.

W przypadku tapet, najlepszym sposobem na skrócenie czasu aplikacji jest wezwanie fachowca – mimo tego jednak, wciąż potrwa to dłużej. Ponadto, nowa warstwa tapety kategorycznie nie może być nakładana na istniejące. Jeśli jednak tego spróbujesz – oby nie było dane ci potem się tego pozbywać.

Niezależnie od tego, którego wyboru dokonasz, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac,oczywiście pamiętaj, że twoje ściany muszą być wygładzone. Bez chociażby położenia gładzi, nie zabieraj się ani za farbę ani tapetę.

22 sierpnia, 2015

Dodaj komentarz