Tapeta na jednej ścianie: stylowy hit czy kit?

Jeszcze do niedawna wzorzyste tapety kojarzyły się głównie z przestarzałym designem. Wielokrotnie przytłaczały wnętrza i sprawiały, że wydawały się zagracone, dlatego w nowszych aranżacjach raczej z nich rezygnowano. Jednak od jakiegoś czasu można zauważyć trend na ściany akcentowe, w których tapety ze wzorami na powrót znalazły swoje zastosowanie. Sprawdź, jak stylowo skorzystać z takiego pomysłu aranżacyjnego!

Ściana akcentowa – co to takiego?

Ściana akcentowa to element dekoracyjny pomieszczenia, który ma się wyróżniać na tle pozostałych ścian kolorem, wzorem lub fakturą. Może być wytapetowana lub pomalowana, niekiedy kładzie się na niej kafelki lub panele.

Ze wszystkich tych opcji tapetowanie jest jednak najszybszym sposobem uzyskania pożądanego efektu. Pozwala uniknąć przygotowywania ścian i skomplikowanego montażu. Co więcej, nowoczesne tapety łatwiej usunąć ze ściany, więc stosunkowo szybko wymienia się wytapetowany wzór lub motyw na nowy.

Zalety tapety na jednej ścianie

Tapeta na jednej ścianie stanowi subtelniejszą dekorację niż wytapetowanie całego pokoju. W przypadku całościowego tapetowania łatwiej jest przesadzić ze wzorami i sprawić, że pomieszczenie będzie przytłaczające. Ponadto tapety można łatwo zmieniać, w związku z czym odświeżenie designu jest mniej uciążliwe.

Po usunięciu poprzedniej wystarczy położyć nową tapetę na ścianę akcentową i dobrać odpowiednie dodatki do pokoju, by praktycznie w jeden dzień uzyskać zupełnie inny styl i estetykę. Co ważne, za pomocą ściany akcentowej można też równoważyć proporcje czy wady pomieszczeń, np.:

  • optycznie powiększyć mały pokój – wystarczy na jednej ze ścian zastosować wzór poziomy np. pasy, kwiaty ułożone równolegle lub horyzontalne desenie. To wydłuży wizualnie daną ścianę i da wrażenie większej przestrzeni;
  • stworzyć wrażenie podwyższonych sufitów – w tym celu należy zastosować wzory pionowe, najlepiej pasy lub inne desenie, takie jak kratki, czy też wertykalne motywy roślinne;
  • nadać przytulności dużej przestrzeni – duże pomieszczenia mogą wydawać się puste i sterylne. Zastosowanie w nich ściany akcentowej wprowadza ciekawy element wizualny, a także równoważy rozległą przestrzeń;
  • dodać trójwymiarowości wnętrzu – w stylach minimalistycznych i nowoczesnych, a także monochromatycznych warto położyć na ścianę akcentową tapetę trójwymiarową, która wprowadzi nową fakturę i uatrakcyjni wnętrze bez efektu przytłoczenia;
  • ukryć niedoskonałości ścian – nieregularne wzory pomagają skutecznie ukryć krzywe ściany i nierówne skosy;
  • rozświetlić pomieszczenie – tapeta akcentowa z elementami połyskującymi i odbijającymi światło powiększy optycznie i rozjaśni przestrzeń bez efektu kiczu;
  • wydzielić strefy – w dużych i wielofunkcyjnych pomieszczeniach, zastosowanie tapety na jednej lub kilku ścianach, może pomóc stworzyć wrażenie dobrze podzielonej i skomponowanej przestrzeni. Za pomocą tapet można wydzielić np. jadalnię w salonie, kącik niemowlęcy w sypialni rodziców, czy podzielić salon z aneksem na salon z kuchnią.

Tapeta na jednej ścianie – którą ścianę wybrać?

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. W dużych wnętrzach można bez obaw zastosować tapetę nawet na dłuższej ścianie. Z kolei w małych lepiej ograniczyć się do mniejszej przestrzeni, by wzór nie zdominował i nie przytłoczył wnętrza.

Warto pamiętać też, że tapeta nie musi pokrywać całej ściany akcentowej. Może zajmować tylko jej część – połowę lub centralny fragment. Granice tapety mogą wydzielać meble np. regały czy szafy, a także kolumny i futryny. Innym dobrym miejscem na tapetę akcentową będzie naturalna wnęka lub skos – takie niewielkie przestrzenie trudno jest ozdobić w inny sposób.

Jak można powiększyć wnętrze za pomocą tapety na jednej ścianie?

Możliwości jest kilka. Najprostsza z nich to zastosowanie wertykalnego lub horyzontalnego wzoru na jednej ze ścian. Stworzone w ten sposób pionowe linie podwyższą optycznie przestrzeń, a poziome ja poszerzą. Można też wybrać tapety z elementami odbijającymi światło (brokatowe, srebrzące, z elementami lustrzanymi), co rozświetli przestrzeń i optycznie ją otworzy. Dobrym sposobem na nadanie małemu wnętrzu głębi może być również fototapeta.

Jak dobrać tapetę na ścianę akcentową?

Tapetę na pojedynczą ścianę można dobrać na zasadzie kontrastu, tak by wyróżniała się na tle pozostałych ścian lub na zasadzie podobieństwa, aby podkreślała i dopełniała wybraną estetykę.

Tapety kontrastowe, krzykliwe i wzorzyste (również fototapety) zaleca się stosować raczej w dużych wnętrzach. W małych pomieszczeniach bezpieczniej jest zachować umiar i zastosować barwy zbliżone do znajdujących się na pozostałych ścianach, a także raczej delikatne wzory i faktury.

Wypukłe tapety (3D i 2D) świetnie sprawdzają się szczególnie w minimalistycznych i nowoczesnych stylach, gdyż nie przełamują monochromatyzmu i harmonii wnętrza, a jedynie dodają mu trójwymiarowości i wprowadzają oryginalną fakturę.

Co do fototapet i tapet z wyrazistym wzorem, dobrze jest zrównoważyć je łagodniejszym kolorem ścian i prostymi meblami. Wówczas bardzo charakterystyczna ściana akcentowa będzie na pierwszym planie i nic nie będzie odciągało od niej uwagi.

Oczywiście fototapety często kojarzą się z podobnymi rozwiązaniami z lat 90. i kiczem. Obecne rozwiązania tego typu są dużo bardziej wyważone i stylowe. Można nawet samodzielnie zaprojektować taką tapetę w sposób minimalistyczny (np. widok na spokojny ocean, zdjęcie lasu, widok na góry lub niebo).

Jaka tapeta na ścianę akcentową do stylu minimalistycznego lub skandynawskiego?

Do stylów utrzymanych w monotonnej lub monochromatycznej kolorystyce warto dobrać tapety wyróżniające się na tle innych ścian fakturą, a nie kolorem. Dzięki temu styl dalej będzie wyglądał nowocześnie i minimalistycznie, ale pomieszczenie stanie się ciekawsze i wielowymiarowe.

21 maja, 2021