Tapicerstwo samochodowe – o czym warto wiedzieć?

Tapicerstwo samochodowe to jedna z tych wąskich specjalizacji, o której każdy wie, że istnieje, ale niewielu może powiedzieć coś więcej. Tymczasem warto mieć na uwadze, że jest to usługa pozwalająca na całkowitą metamorfozę wnętrza pojazdu. Mogą skorzystać z niej zarówno osoby, którym znudził się dotychczasowy wygląd auta, jak i właściciele kilkunastoletnich maszyn.

Podobnie jak w przypadku wyposażenia domu, również wnętrze auta może ulegać uszkodzeniu lub zwyczajnie — spowszednieć. Nie oznacza to oczywiście, że musisz od razu kupować nowy pojazd. Czasem wystarczy lifting, a więc nowe obicia foteli i kanapy, aby uzyskać spektakularny efekt. To jedna z usług oferowanych przez tapicerstwo samochodowe.

Tapicerstwo samochodowe – zakres usług

Poplamiona, wyblaknięta czy przetarta tapicerka może skrywać znacznie więcej przykrych niespodzianek. W szczególności starsze auta mogą mieć rozregulowane oparcia w fotelach, zepsute sprężyny czy nadwyrężone konstrukcje. Po ściągnięciu wierzchniego materiału można ocenić stan techniczny stelaży i podjąć decyzję o ich zostawieniu lub wymianie.

Elememtami, które niemal zawsze trzeba zastąpić nowymi, są gąbka (wybita, dziurawa, zawilgocona) oraz tkanina zewnętrzna. Zarówno jedna, jak i druga warstwa powinna mieć odpowiednie parametry techniczne, a więc optymalną grubość, elastyczność czy trwałość. Aby podnieść ich wytrzymałość w dalszych latach użytkowania, pod nową piankę wypełniającą wsuwa się formatkę.

Wymiana tapicerki czy jej regeneracja?

Jeżeli chcesz zmienić kolor materiałów obiciowych lub poprzednie są mocno zniszczone, dziurawe i wypłowiałe, najrozsądniej będzie wymienić je na nowe. Do obicia kanapy i foteli potrzebujesz odpowiedniego materiału, który najlepiej zamówić u tapicera.

Regeneracja to alternatywa dla wymiany. Dzięki technice smart repair można szybko naprawić uszkodzenia, jeżeli są miejscowe. Dotyczy to np. miejscowych uciążliwych plam lub dziur wypalonych przez papierosy. Aby je usunąć, tapicer dokładnie czyści i odtłuszcza materiał (najczęściej stosowane w przypadku weluru), a następnie wypełnia ubytki odpowiednio skonstruowaną mieszanką włókien. Nakłada je warstwowo i utrwala.

W przypadku ekoskóry stosuje ciekły pigment w zbliżonym do tapicerki odcieniu, a po wypełnieniu ubytku zabezpiecza go bezbarwną warstwą. Warto pamiętać, aby profesjonalnych tkanin obiciowych szukać w odpowiedniej hurtowni tapicerskiej.

Dobrze mieć na uwadze opcję regeneracji, jeżeli okaże się, że obicia w Twoim aucie są na trwale połączone z wypełnieniem. To częsta praktyka stosowana przez producentów aut francuskiej i włoskiej produkcji. Ich właściciele mogą więc albo naprawić pojedyncze zniszczenia, albo wymienić całe siedzenia na nowe.

28 czerwca, 2020