Taras, czy balkon?

Zewnętrzne elementy naszego mieszkania, czyli teras i balkon mimo pewnych różni używanie są do tych samych celów. Przede wszystkim mają za zadanie zapewniać dodatkową powierzchnię na świeżym powietrzu, w pobliżu naszych czterech ścian. Mimo tych znaczących podobieństw, między obiema powierzchniami występują spore różnice i warto się im przyjrzeć, zanim zdecydujemy się na jedną z nich.

Jeżeli trzymać klasycznego nazewnictwa, prawdziwy taras powinien być zbudowany równolegle do parteru – powinien być więc przedłużeniem naszego domu „na ziemi”. Z kolei balkon, jest oczywiście elementem „powietrznym”. Jednak dzisiaj ten podział się już zaciera i wiele osób nazywa tak naprawdę balkon – tarasem. Jest to więc znaczące, często pomijane kryterium, które często pozbawia nas wyboru, gdyż rozważamy tylko piętra. Pomijając jednak nazewnictwo, występują inne różnice.

Zarówno balkon jak i taras może być używany przez wiele osób w jednym budynku – nie każdy musi mieć swój balkon. Rozróżnia je jednak przede wszystkim rozmiar. Taras powinien być zawsze dużo większy i dający więcej możliwości oraz przestrzeni użytkowej – i prawdopodobnie większość osób, nawet nie znających tematu, byłoby w stanie dokonać takiego podziału ze względu na rozmiar.

Niezwykle ważny jest także sposób budowy. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale taras nie musi być wcale przyłączony do naszego budynku. Może być on odrębną konstrukcją zbudowaną nieopodal. Często, ze względu na spore rozmiaru tarasu, jego część jest wykorzystywana jako basen. Z kolei balkon jest zawsze przymocowany do budynku, zawiera poręcze – zawsze jest dostępny z danego pokoju w mieszkaniu, podczas gdy taras może mieć niezależne wejście.

Mając przed sobą wybór „taras, czy balkon?” powinniśmy więc przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze możliwości – jeśli dysponujemy małym mieszkaniem na 10 piętrze, raczej ciężko będzie nam zbudować taras z prawdziwego zdarzenia. Jeśli jednak mamy dom z sporą ilością ziemi wokół, stanowczo powinniśmy rozważyć pójście w kierunku tarasu.

2 września, 2015

Dodaj komentarz