Taras na piętrze – o czym pamiętać?

Coraz większą popularnością we współczesnym budownictwie zaczynają cieszyć się tarasy na piętrze, które pełnią funkcję przedłużenia danego pomieszczenia: z reguły sypialni bądź gabinetu, zapewniając tym samym możliwość bliższego kontaktu z naturą bądź po prostu zrobienia sobie przerwy w pracy i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Niemniej, stworzenie tarasu na piętrze wymaga niemałej wiedzy i staranności przy tworzeniu tej konstrukcji – efekt jest jednak tego warty, nie tylko ze względu na dodatkową możliwość wypoczynku, ale również może poprawić estetykę naszego domu.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, musimy pamiętać, aby odpowiednio zadbać o elementy konstrukcyjne i materiał służący za nawierzchnię tarasu – w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska musimy liczyć się z takimi czynnikami atmosferycznymi jak niskie temperatury, śnieg i lód zimą oraz dosyć obfite opady deszczu jesienią i wiosną. Należy więc zadbać o hydroizolację tarasu i jego szczelność, aby w żadnym wypadku woda nie dostawała się do pomieszczenia bezpośrednio pod nim. Kwestie te dotyczą jednak nie tylko materiałów; budując taras na piętrze trzeba zachować określone spadki – najlepiej wykonać je w warstwie betonowej jastrychu, od razu na tarasie.

Nim położymy na nawierzchni izolację, trzeba także zająć się stworzeniem tak zwanych szczelin dylatacyjnych – jeśli nawierzchnia będzie wykonana z płytek, muszą one znajdować się z kolei na powierzchni okładziny. Co do hydroizolacji, często zapomina się o tym, że powinna znajdować się na cokole tarasu, nie tylko w miejscach szczególnie narażonych na spływanie do nich wody.

Ocieplanie

Decydując się na ocieplanie tarasu umieszczonego na piętrze, powinniśmy wziąć pod uwagę nad jakim pomieszczeniem się będzie znajdował – jeśli pomieszczenie poniżej będzie nieogrzewane, nie musimy trudzić się montażem izolacji. Jeśli jednak pomieszczenie to jest ogrzewane, jak na przykład wszystkie pomieszczenia mieszkalne, istnieje konieczność wykonania termoizolacji, gdyż jeśli tego nie zrobimy, przez taras będzie „uciekało” ciepło.

Ciekawym rozwiązaniem dla tarasu umieszczonego nad ogrzewanym pomieszczeniem jest wykorzystani odwróconego dachu – technika ta polega na umieszczeniu hydroizolacji zaraz pod warstwą ocieplenia, co zapewnia jej ochronę. Aby wykonać to przedsięwzięcie poprawnie, musimy wykorzystać w tym celu materiały wodoodporne, zaś nawierzchnię wykonać tak, aby nie była ułożona na betonowej płycie – przykładowo możemy wykonać w tym celu oddzielającą żwirową warstwę. Samo ocieplenie powinno być ponadto okryte folią kubełkową, której wypustki należy skierować do góry – będzie ona doskonale stabilizowała podsypkę.

Jakie materiały do aranżacji?

Gdy już uporamy się ze wszystkimi ściśle technicznym kwestiami, mającymi na celu ochronę konstrukcji tarasu na piętrze, możemy przystąpić do jego aranżacji. Powierzchnię tarasu warto dopasować do powierzchni w pomieszczeniu, do którego przylega: deski tarasowe będą dobrze uzupełniały się z drewnianą podłogą natomiast nowoczesne, często minimalistyczne wnętrza będą się komponowały z gładkimi płytami o ostro ciętych krawędziach. Wiele interesujących wzorów znajdziemy w ofercie producentów materiałów przeznaczonych do układania z nich nawierzchni tarasu.

15 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz