Tynk dekoracyjny – czy warto go stosować?

Możliwości upiększania ścian w naszych domach mamy obecnie naprawdę mnóstwo. Oprócz standardowego malowania możemy na przykład okleić ściany tapetami, wykorzystać wielkoformatowe grafiki czy zastosować specjalne farby o lekko strukturalnej formie, nadające ścianom głębi i wyjątkowego charakteru. Możemy również oczywiście zastosować płytki ceramiczne czy nawet naturalny kamień, ale niestety są to rozwiązania dość kosztowne. Wreszcie mamy także możliwość wykorzystania tynku dekoracyjnego i to nim właśnie się dzisiaj zajmiemy.

Czym jest tynk dekoracyjny?

Ta forma materiału wykończeniowego to nic innego jak tynk strukturalny. Odpowiednia jego formuła sprawia, że po nałożeniu na ściany otrzymujemy lekko chropowatą, najczęściej nieregularną powierzchnię, która ma swój charakter i potrafi wyglądać niezwykle okazale.

Tynki takie standardowo możemy podzielić na 4 osobne rodzaje, do których zalicza się:

– tynk w formie zacieranej;
– mozaiki;
– stiuk;
– tynk w stylu japońskim.

Gdzie te poszczególne rodzaje sprawdzą się najlepiej?

Zastosowanie tynków dekoracyjnych w konkretnych pomieszczeniach

W zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się po prostu tynk zacierany, z pewnością najtańszy, a do tego stosunkowo łatwy w nakładaniu. Najlepiej sprawdzi się on jednak tak naprawdę w salonach czy w pokojach dziennych, tworząc przyjemny, nastrojowy klimat.

Tynki mozaikowe natomiast polecane są przede wszystkim do łazienek czy do pomieszczeń kuchennych. Ma on nie tylko ciekawą formę, ale i ważną przewagę nad innymi rodzajami tynków, która w tych dwóch pomieszczeniach jest bardzo ważna. Po prostu doskonale znosi on wilgoć.

Stiuk jest za to stosowany bardzo rzadko, głównie z tego powodu, że nie tworzy on struktury jako takiej na ścianie, ale doskonale gładką, wręcz błyszczącą powierzchnię.

Jedwab, bawełna lub włókna mineralne. Tak, właśnie to znajdziemy w tynku w stylu japońskim. Niewątpliwie ma on swój unikalny charakter, ale na pewno nie sprawdzi się dobrze w każdym miejscu.

Jak najlepiej wykorzystać tynk strukturalny

Aranżując nasze mieszkania z wykorzystaniem tego materiału, musimy koniecznie pamiętać o tym, że będzie się on pięknie prezentował wyłącznie na większych powierzchniach. Ozdabianie tynkiem strukturalnym małych fragmentów ścian niestety nie ma większego sensu.

15 sierpnia, 2018

Dodaj komentarz