Ultradźwiękowe, mikrofalowe, a może pasywne podczerwieni? Które czujki alarmowe wybrać? Sprawdź!

Nowoczesne systemy alarmowe stają się powoli standardem – i to nie tylko na terenie obiektów przemysłowych czy biurowych. Coraz częściej sięgają po nie również mieszkańcy domów wielo- i jednorodzinnych. Nie warto się więc zastanawiać, czy w ogóle zainstalować takie zabezpieczenia, ale – jakie wybrać. Istotnym elementem systemu są czujki alarmowe. Oto najważniejsze informacje na ich temat.

Tzw. czujki alarmowe to elementy systemu zabezpieczeń, które odpowiadają za wykrywanie konkretnych zjawisk. Najbardziej typowe rodzaje to m.in.:

  • czujniki ruchu (są montowane np. na korytarzach biurowych czy też przy wejściach na posesję),
  • czujniki nieautoryzowanego otwarcia drzwi/okna (przydają się na parterze i niższych piętrach budynku, ponieważ pozwalają wyeliminować ryzyko włamania tymi drogami),
  • czujniki dymu (zabezpieczają na wypadek zagrożenia pożarowego),
  • czujniki czadu, gazu i innych toksycznych, ale bezwonnych substancji.

Nie w każdym obiekcie potrzebne są wszystkie typy czujek, dlatego systemy alarmowe warto konfigurować przy współpracy z ekspertem – tak, by wybrać właściwe rozwiązania, zgodne z indywidualnymi potrzebami.

Podział czujek ze względu na pełnione funkcje nie jest jedynym, o którym warto pamiętać. Pojawia się jeszcze kwestia technologii, w oparciu o którą sensory pracują.

Stosowane technologie

W nowoczesnych systemach stosuje się trzy podstawowe typy czujek.

  • Pasywne czujki podczerwieni

To najpopularniejszy wariant, działający z wykorzystaniem zjawiska promieniowania cieplnego przedmiotów. Gdy następuje gwałtowna zmiana temperatury w zasięgu czujki (bo np. pojawi się w nim człowiek), sensor reaguje i emituje sygnał alarmowy. Mają szeroki kąt detekcji i pracują w zasięgu od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów – w zależności od rodzaju konstrukcji, miejsca montażu i jakości samej czujki.

  • Czujki ultradźwiękowe

Do detekcji wykorzystują efekt Dopplera i emitują fale ultradźwiękowe (niesłyszalne dla ludzkiego ucha). Gdy fala natrafi na przeszkodę (np. człowieka poruszającego się w kierunku detektora), jej częstotliwość po odbiciu się od obiektu wzrasta, co sprawia, że system alarmowy zaczyna działać. Ten rodzaj czujek sprawdza się wyłącznie we wnętrzach, a dużą zaletą ich stosowania jest brak fałszywych alarmów związanych z ruchem w sąsiednich pomieszczeniach.

  • Czujki mikrofalowe

Pracują na podobnej zasadzie co czujki ultradźwiękowe, ale emitują fale o wyższej częstotliwości. Mają szeroki zasięg detekcji, ale nie należy ich kierować w stronę ścian zewnętrznych. Dlaczego? Fale (w przeciwieństwie do tych ultradźwiękowych) mogą przenikać przez szkło czy beton i „wyłapywać” ruch na zewnątrz, a tym samym – wywoływać fałszywe alarmy.

W jaki sposób wybrać odpowiedni typ czujek? Najlepiej zadanie to powierzyć ekspertom – podobnie jak instalację oraz nadzór nad systemem alarmowym. Taką usługę można zlecić np. firmie Konsalnet – liderowi rynku security. Specjaliści dokładnie przeanalizują specyfikę obiektu, który ma być chroniony, i dobiorą zabezpieczenia będące jednocześnie skuteczne i korzystne cenowo. Zajmą się również montażem i nadzorowaniem systemu bezpieczeństwa.

16 października, 2018

Dodaj komentarz