Urządzamy kuchnię w małym metrażu

Stare kamienice czy bloki mieszkalne nierzadko charakteryzują się dosyć ograniczonym metrażem. Widoczne jest to w szczególności w takich pomieszczeniach jak kuchnia. Są one dosyć długie, ale jednocześnie wąskie, co czyni je szczególnie trudne do zaaranżowania. W takich kuchniach gotowanie potrafi być wymagającym przedsięwzięciem, już nie mówiąc o spożywaniu w niej posiłków. Istnieje jednak szereg różnych rozwiązań, które pozwolą nam uporać się z ograniczoną przestrzenią.

Jednym z najprostszych, choć jednocześnie najbardziej „drastycznych”, rozwiązań jest wyburzenie ściany – w całości bądź części. Pozwala nam to połączyć kuchnię z przylegającym do niej pomieszczeniem, co pozwala stworzyć zarazem otwartą, jak i funkcjonalną przestrzeń odgrywającą rolę kuchni i salonu, jak w wielu nowoczesnych mieszkaniach czy domach jednorodzinnych. Taką nowoutworzoną przestrzeń trzeba będzie odpowiednio zaaranżować, wedle naszej wizji, ale na pewno będzie ona komfortowa oraz bardziej przyjazna.

Powyższy pomysł nie zawsze jednak będzie możliwy do zrealizowania. Jeżeli nie możemy bądź po prostu nie chcemy wyburzać ścian, możemy odpowiednio zaaranżować już istniejącą przestrzeń. W takim przypadku doskonale sprawdza się „rzędowa” kuchnia bądź w kształcie litery U. Musimy jednak rozważyć odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Pomogą nam w tym różnego rodzaju funkcjonalne i kompaktowe meble, jak niewielkie mocowane na ścianach szafki oraz regały. Zlewozmywak można umieścić w „miejscu przełamania” U oraz zagospodarować jego okolice jako blat roboczy. Dzięki temu zyskamy także jeszcze trochę miejsca na różne dodatkowe sprzęty i urządzenia kuchenne.

Oprócz wspomnianych rozwiązań możemy również zastosować parę aranżacyjnych sztuczek. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby w takich wąskich pomieszczeniach unikać ciemnych barw oraz zbyt wyrazistych kolorów, gdyż będą one dodatkowo pomniejszać wizualnie przestrzeń. Należy także zadbać o oświetlenie – punktowe, halogenowe lampy umieszczone nad blatem kuchennym czy na szafkach bądź ścianie sprawdzą się świetnie i optycznie powiększą naszą kuchnię.

10 marca, 2019

Dodaj komentarz