Urządzanie mieszkania w nowoczesnym stylu

W ostatnich latach jednym z najbardziej popularnych stylów urządzania mieszkań jest styl nowoczesny. Jesteśmy ciągle zabiegani, dlatego liczy się dla nas przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Styl nowoczesny zapewnia nam nie tylko przestrzeń, ale i brak przeładowania mnóstwem kolorów i niepotrzebnych bibelotów. Czym się charakteryzuje ten styl i jak urządzić zgodnie z nim mieszkanie?

Charakterystyka stylu nowoczesnego

Głównym założeniem aranżacji wnętrz w nowoczesnym stylu, było postawienie na dużą ilość wolnej przestrzeni, prostotę w wykańczaniu i minimalizm pod względem mebli. Mimo że styl ten stawia na ograniczenia, wcale nie oznacza, że wnętrza w nim zaprojektowane muszą być nudne.

Można pokusić się o stwierdzenie, że styl nowoczesny opisuje zasada ‘mniej, znaczy więcej’, co odnosić się może zarówno do łączenia kolorów, ilości pomieszczeń, jak i umeblowania. Mebli nie powinno być dużo, wystarczą podstawowe elementy, jak stoły, nowoczesne krzesła, kanapy i komody.

Nowoczesne umeblowanie

Chociaż styl nowoczesny nakłada pewne ograniczenia co do ilości mebli zajmujących cenną przestrzeń, wcale nie muszą być one słabym punktem w urządzaniu mieszkania w tym stylu. Nowoczesne krzesła, stoły, komody, czy kanapy, to nie tylko połączenie wygody i funkcjonalności, ale też nierzadko popis designerskich umiejętności ich projektantów.

W stylu nowoczesnym dozwolone są wszystkie kształty, materiały i kolory – najważniejsze, by współgrały z otoczeniem. Swój nowoczesny salon możesz np. wzbogacić nowoczesnymi krzesłami, które poprzez ciekawe kształty, przy jednoczesnej prostocie wykonania, czy zaskakujący dobór materiału (np. welur), zwrócą na siebie uwagę i podkreślą styl panujący w mieszkaniu.

Styl nowoczesny – kolory i materiały

Ważną zasadą podczas doboru kolorów w nowoczesnym stylu jest ich jak najmniejsza ilość. Nie oznacza to, że całe mieszkanie mamy urządzać w maksymalnie dwóch kolorach – chodzi o spójne wykończenie i brak przeładowania. W stylu nowoczesnym dominuje przede wszystkim biel i szarości, które jednak można przełamać kolorowymi dodatkami, np. nowoczesnymi krzesłami w kolorze żółtym lub zielonym.

Jeśli zaś chodzi o materiały, to przede wszystkim króluje tu surowość – metal, beton, szkło, skóra, czy drewno, które łatwo można ze sobą łączyć. Umieszczenie na ścianach płyt betonowych w połączeniu ze skórzanymi nowoczesnymi krzesłami i kanapami, to strzał w dziesiątkę pod względem nowoczesności. By nasze mieszkanie nie wyglądało nudno, wystarczy przemyśleć kolorystyczny motyw przewodni, a następnie dobierać dodatki z różnych materiałów, które mogą zaskakiwać swoim ciekawym designem.

8 czerwca, 2020