Urządzasz kuchnię? O tym musisz pamiętać

Urządzenie kuchnie może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby była ona nie tylko funkcjonalna i przyjazna domownikom, ale również cieszyła oczy. Jak osiągnąć najlepsze efekty, aranżując „serce domu”? Sprawdźmy.

Postaw na funkcjonalność

Kuchnia, zwana inaczej sercem domu nie jest jedynie miejscem przygotowywania posiłków. To właśnie przy kuchennym stole toczy się zazwyczaj najbardziej emocjonujące rozmowy, spożywa rodzinne posiłki czy… odrabia lekcje razem z dziećmi. Aranżując kuchenną przestrzeń, nie zapomnij więc, że powinna ona spełniać szereg różnych, często odmiennych funkcji.

Dostosuj układ zabudowy do kształtu i wielkości kuchni

Sposób aranżacji kuchni i umiejscowienia poszczególnych sprzętów powinien zależeć przede wszystkim od kształtu pomieszczenia. Zgodnie z niepisaną zasadą, droga pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, powinna przybierać kształt trójkąta. Najlepiej, jeśli odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami wyniosą:

  • od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm;
  • od zlewozmywaka do kuchenki 120-210 cm (w małych kuchniach może to być 90 cm);
  • od lodówki do kuchenki 120-270 cm.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Dobre oświetlenie to bardzo istotny element każdej kuchni. Oprócz oświetlenia głównego, które pozwoli odpowiednio doświetlić robocze blaty, postaw również na oświetlenie nad stołem oraz punkty świetlne, które rozświetlą poszczególne elementy wnętrza.

Spersonalizuj wnętrze

Aby uczynić przestrzeń niebanalną i nadać jej wyjątkowego charakteru, sięgnij po dodatki, które pomogą Ci spersonalizować wygląd wnętrza. Jednym z nich jest mata magnetyczna, którą możesz umieścić np. na lodówce. Mata magnetyczna to nic innego, jak mata z magnetyczną powłoką, na które nanosi się samoprzylepną folię z nadrukiem. A ten możesz dostosować do własnych potrzeb i aktualnej aranżacji przestrzeni. W zależności od swoich upodobań możesz wybrać nadruk z motywem kulinarnym (np. dorodnych truskawek w soczystym, czerwonym kolorze), natury (np. pięknych kwiatów, drzew czy zachodu słońca) czy abstrakcyjnej grafiki. Dostępne wzory można zobaczyć na https://stikero.pl/pol_m_Maty-magnetyczne-154.html. Poza walorami estetycznymi mata magnetyczna ma także inne zalety. Sięgając po matę, skutecznie zabezpieczysz powierzchnię sprzętów przed zadrapaniami, zarysowaniem czy drobnymi wgnieceniami. Jeśli korzystasz ze sprzętu, który nie jest już pierwszej młodości, mata magnetyczna pozwoli Ci zatuszować wszelkie ślady użytkowania i nadać lodówce „drugie życie”.

16 maja, 2018

Dodaj komentarz