Wisząca, stojącą czy kompakt – jaką miskę WC wybrać?

maxima_1Miska WC to jeden z podstawowych i jednocześnie najrzadziej wymienianych elementów wyposażenia łazienki, dlatego decyzja o jej zakupie powinna zostać dokładnie przemyślana. Pod uwagę należy wziąć kwestie techniczne, funkcjonalne i estetyczne. Do wyboru pozostają nowoczesne miski WC wiszące, klasyczne sedesy stojące oraz ekonomiczne kompakty.

Miska WC to jeden z podstawowych i jednocześnie najrzadziej wymienianych elementów wyposażenia łazienki, dlatego decyzja o jej zakupie powinna zostać dokładnie przemyślana. Pod uwagę należy wziąć kwestie techniczne, funkcjonalne i estetyczne. Do wyboru pozostają nowoczesne miski WC wiszące, klasyczne sedesy stojące oraz ekonomiczne kompakty.

Miska stojąca

Miski stojące, przykręcane do posadzki za pomocą śrub, są nadal bardzo popularne, chociaż kojarzone raczej ze starym typem budownictwa. Ich zalety to niska cena, uniwersalność, łatwość montażu i stabilność. Zbiornik można zamontować na górze, nad samym sedesem lub w pewnej odległości od muszli, co pozwala ulokować miskę tuż obok ściany.

Kompakt WC

Kompakty WC, łączące w jednym urządzeniu miskę i zbiornik spłukujący (czasem także deskę sedesową), cieszą się dużym zainteresowaniem klientów ze względu na atrakcyjną cenę, komfort użytkowania, uniwersalny odpływ oraz możliwość montażu nawet w bardzo małych łazienkach. Kompakty często posiadają fabrycznie wbudowane, ekonomiczne mechanizmy spłukiwania (stop czy 3/6). Nowoczesny kompakt WC z deską wolnoopadającą w zestawie kupimy już za 899zł (Massi, model Tringo).

Miska wisząca

Miski WC podwieszane nadają wnętrzom nowoczesności. Projektanci urządzeń sanitarnych przygotowują rozmaite, często bardzo fantazyjne modele, które stanowią swoistą ozdobę łazienki. Wiszącą miskę WC montuje się z użyciem stelaża podtynkowego. Pozwala to na dyskretne ukrycie całego mechanizmu spłukującego, pozostawiając na widoku tylko efektowny przycisk spłukujący. Z podwieszanym sedesem przestrzeń optycznie się powiększa. Brak styczności z podłogą zapewnia łatwiejsze i dokładniejsze mycie łazienki. Pomimo filigranowej konstrukcji, stelaż potrafi udźwignąć nawet 400-500kg. Wbrew pozorom, zakup całego kompletu, tj. wiszącej miski WC, deski wolnoopadającej, stelaża podtynkowego i przycisku spłukującego, może być tańszy nawet od kompaktu WC (np. Massi Mito, zestaw 5w1, 565zł).

Na co zwrócić uwagę?

Gdy już podejmiemy decyzję co do typu sedesu, warto przyjrzeć się innym aspektom, decydującym o trwałości, funkcjonalności i estetyce urządzenia.

  1. Najlepiej, jeśli ceramika posiada specjalną, polimerową powłokę antybakteryjną, chroniącą ją przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami oraz zapewniającą szybkie mycie bieżącą wodą (np. system Easy-Clean, Massi).
  2. Warto kupić całą ceramikę do łazienki jednego producenta, aby uniknąć różnic w odcieniach.
  3. Decydując się na wiszącą miskę WC, należy zaopatrzyć się także w kompatybilny stelaż lub upewnić się, że wybrany model pasuje do stelaży popularnych marek (lub aktualnie zamontowanego). W przypadku wątpliwości, warto zainwestować w kompletny zestaw.
  4. Dobrze, jeśli wybrana miska posiada w komplecie deskę sedesową. Niektórzy producenci oferują deskę wolnoopadającą w zestawie z urządzeniem sanitarnym (np. Massi).
  5. Kupowana miska musi posiadać co najmniej kilkuletnią gwarancję. Świadczy to o wysokiej jakości wykonania produktu.

19 lipca, 2015

Dodaj komentarz