Wnętrze w stylu eko

Coraz częściej i głośniej deklarujemy, że chce mieszkać i żyć zgodnie z naturą. Zdajemy sobie sprawę, że dzięki temu zasoby naszej planety zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.

Bycie eko jest obecnie bardzo modne. Nie zawsze jednak mamy pomysł, jak ten trend wcielić w codzienne życie. Na szczęście, wbrew obawom nie jest trudne. A zacząć można już na etapie projektowania nowego mieszkania czy domu. Oto kilka rad, jak urządzić wnętrze w modnym stylu eko, jakie materiały wybrać i na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Naturalne materiały

Styl ekologiczny cechuje przede użycie naturalnych materiałów – przede wszystkim drewna, kamienia czy wikliny. Może to być biało-żółta brzoza, żółtobrązowy dąb, płowobrązowy jesion lub lekko czerwonawa wiśnia. Najciekawszy efekt osiągniemy, gdy kolor mebli będzie współgrał z odcieniem podłogi – najlepiej również wykonanej z naturalnego drewna. Drewno można łączyć również z rattanem lub wikliną. Dla stylu inspirującego się naturą charakterystyczne są na przykład drewniane krzesła z wyplatanymi rattanowymi lub wiklinowymi siedzeniami. Innym naturalnym materiałem, który doskonale sprawdzi się w wnętrzach eko jest kamień. Podobnie jak wiklinę czy ratttan można go łączyć z drewnem. Modne są na przykład kamienne blaty kuchennych mebli drewnianych.

Nie wyrzucaj – jeszcze raz wykorzystaj

Po kilku czy kilkunastu latach najpiękniejsze drewniane meble mogą nam się jednak znudzić. Nawet na najsolidniejszych pojawiają się ślady użytkowania – rysy, odpryski, zacieki. Najłatwiej jest oczywiście kupić nowe. Najłatwiej, ale nie bardziej ekologicznie. Jeśli chcemy być w zgodzie z naturą, postarajmy się opatrzonym już i podniszczonym sprzętom dać drugie życie. Fronty możemy przemalować ekologicznymi farbami lub lakierami, uchwyty i tapicerowane siedzenia wymienić. W sklepach z artykułami budowlanymi i wnętrzarskimi znajdziemy wszystkie niezbędne do tego akcesoria i materiały. Meble DIY czyli „Zrób to sam” stają się coraz bardziej modne. Jeśli zdecydujemy się mimo wszystko na zakup nowych sprzętów, to szukajmy takich, które zostały wykonane z drewna z recyklingu. Powtórne wykorzystanie drewna to ogromna korzyść dla środowiska, ponieważ nie pociąga za sobą wycinania lasów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku gatunków egzotycznych, których zasoby kurczą się gwałtownie.

Życie w zgodzie z naturą? Dowiedz się więcej o stylu wabi-sabi.

W zgodzie z naturą

Styl eko nawiązuje do natury. Natura to z kolei synonim życia, więc we wnętrzu ekologicznym nie może zabraknąć żywych roślin – na przykład kwiatów doniczkowych. Motywy roślinne mogą się pojawiać także na materiałach dekoracyjnych – zasłonach, poduszkach, kilimach, oczywiście wykonanych z tkanin naturalnych. Innym sposobem na ekologiczną dekorację domu czy mieszkania jest tzw. ściana zieleni, która wygląda jak naturalny trawnik rosnący wprost na ścianie. Jak go założyć? Przede wszystkim na ścianie należy zainstalować specjalne panele w nich umieścić donice lub posadzić bezpośrednio rośliny – na jednej ścianie może ich być nawet kilkadziesiąt. Dobre panele są wyposażone w system nawadniania z wbudowanymi kroplownikami.

Eko dom czy mieszkanie są nie tylko piękne, ale również przyjazne dla przyrody i nas, jako mieszkańców. To trend, którym warto się inspirować.

Więcej trendów aranżacyjnych znajdziesz na Relist.pl

26 listopada, 2019

Dodaj komentarz