Wszystko co musisz wiedzieć o kładzeniu tapet

Po dłuższej przerwie, tapety znów wracają do łask jako coraz to popularniejsza metoda ozdoby ścian. Materiały wykorzystywane do produkcji tapet są o wiele lepszej jakości niż kiedyś, tak więc nie musimy martwić się odłażącymi rogami, przetarciami czy innymi uszkodzeniami lub nieprzyjemnościami, które na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z tapetami stosowanymi choćby w ubiegłym wieku.

Kładzenie tapet nie jest szczególnie trudnym zadaniem, ale należy pamiętać o kilku rzeczach, a także, oczywiście, o wyborze odpowiedniej tapety: materiale, a także aspektach estetycznych jak wzór i kolor.

Wybór tapety

Przed wyborem tapety warto zastanowić się, jakim kryterium chcemy się przede wszystkim kierować.

Pod względem cenowym, najlepiej wypadają tapety papierowe – są nie tylko najtańsze, ale także odznaczają się bogactwem kolorów oraz wzorów, a także występują w jednowarstwowych i dwuwarstwowych wariantach. Wiele z nich pozwala także zamaskować ewentualne niedoskonałości podłoża, na którym zostały umieszczone dzięki wytłaczanej strukturze. Tapety papierowe są jednak niezbyt wytrzymałe na działanie różnych zewnętrznych czynników, także jeśli chodzi o ich konserwację – papierowych tapet nie można myć, tak więc odpada wykorzystanie ich w pomieszczeniach wilgotnych bądź podatnych na zabrudzenia; w pozostałych przypadkach znajdują szerokie zastosowanie, na przykład w sypialniach.

Tapety winylowe natomiast odznaczają się wielowarstwowością i umieszczaniem ich bądź to na papierze lub specjalnej flizelinie. Dzięki winylowej powierzchni są odporne na zmywanie – świetnie nadają się wobec tego do łazienki albo do kuchni; są też bardzo przyjazne amatorom, gdyż nie wymagają kleju, innych substancji ani jakieś wyszukanej techniki – wystarczy nałożyć je na ścianę (czasami po uprzednim zdjęciu warstwy zabezpieczającej) i docisnąć.

Innym rodzajem tapet są tapety wykonane z włókna szklanego – nie są one tanie, ale dzięki wykonaniu z warstw odpowiednio połączonych ze sobą włókien cechują się znaczną wytrzymałością, odpornością na zabrudzenia i ścieranie, ale wymagają solidnego przygotowania podłoża oraz pewnej dozy wiedzy na temat kładzenia tapet.

Krok pierwszy – przygotowujemy podłoże

Przede wszystkim, przed położeniem tapety musimy zadbać o to, aby ściana była do tego odpowiednio przygotowana. W tym celu należy osuszyć ścianę (jeśli jest taka potrzeba), wyczyścić ją oraz wygładzić. Jeśli ściana jest pomalowana, dobrym pomysłem jest wcześniejsze usunięcie farby – w tym celu sprawdza się papier ścierny oraz uniwersalna masa szpachlowa, do usunięcia ewentualnych dziur czy głębszych rys. Nie można także zapomnieć o zdemontowaniu listw, gniazdek elektrycznych i innych elementów wychodzących ze ściany.

Krok drugi – przygotowujemy tapetę

Nim zaczniemy kłaść tapetę warto sprawdzić czy wszystkie arkusze są w tym samym odcieniu, wzorze i czy nie posiadają żadnych wad fabrycznych. Tapetę należy przycinać wzdłuż ściany, zostawiając pewną długość na nierówności przy podłodze oraz suficie. Podobnież, gdy nasza tapeta jest wzorzysta, warto uciąć jej trochę więcej, aby nie powstały „ucięte” wzory w niektórych miejscach. Gdy już potniemy tapetę na potrzebne części, najlepiej jest ją rozwinąć w drugą stronę względem tej, z której ją rozwijaliśmy, dzięki czemu możemy ją wyprostować.

Na miejsca, gotowi, kleimy!

Ten punkt dotyczy głównie tapet papierowych – jak wspomniano wcześniej, to one mogą stwarzać pod tym względem problemy, przynajmniej na początku.

Przylepianie tapety zaczynamy mniej więcej od środka, pierwszy pasek układamy „wzorkiem do spodu” i nakładamy klej na „czystą” stronę. Klej nakładamy w taki sposób, aby pokrył całą powierzchnię, którą chcemy przytwierdzić do ściany – nie powinniśmy tego robić od razu, ale dać klejowi trochę czasu, aby mógł zostać wchłonięty przez tapetę i dopiero potem przykładamy pasek do powierzchni.

Powierzchnię tapety możemy następnie wygładzić stosując do tego szeroki pędzel i wykonując nim możliwie długie, nieprzerwane ruchy, kierując się od środka do zewnętrznych części paska. Nadmiary tapety możemy uciąć za pomocą noża do tapet.

Technika nakładania tapet nieco różni się w przypadku tapet winylowych – tutaj najpierw nakładamy klej na ścianę i dopiero na tak przygotowaną powierzchnię kolejne pasy tapety.

Po nałożeniu tapet na ściany – musimy poczekać aż wyschną. Może to trwać od dnia do trzech i zależy od wielu czynników, przede wszystkim temperatury pomieszczenia (najbardziej optymalną jest taka około 20 stopni Celsjusza) oraz wilgotności (powinna być, jak można się domyślić, możliwie najmniejsza). Najlepiej również unikać ewentualnego wietrzenia i ogrzewania pomieszczenia bardziej niż jest to konieczne, gdyż wahania temperatury mogą przedłużyć czas schnięcia a w skrajnych przypadkach nawet zniweczyć naszą pracę.

29 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz