Wybieramy materac

Sen jest bez wątpienia jedną z najważniejszych aktywności, które podejmujemy w ciągu dnia – jakkolwiek może to paradoksalnie brzmieć w pierwszej chwili. Sen pozwala naszemu organizmowi się zregenerować, nabrać sił do zmierzenia się z wyzwaniami w kolejnym dniu i po prostu odpocząć; aby jednak odpoczynek był owocny powinniśmy zadbać o to, żeby odbywał się w odpowiednich warunkach. Warunkami tymi są nie tylko, przykładowo, ilość światła w sypialni, ale również dobrze dobrane wymiary i miękkość materaca. Na tym obszarze mamy natomiast całkiem szeroki wybór: możemy zdecydować się na wiele różnych modeli. Dzisiaj podpowiemy Wam na jakie.

Poszukując w sklepach idealnego materaca natkniemy się zasadniczo na dwa najpopularniejsze rodzaje materaców, czyli materace kieszeniowe (nazywane też niekiedy kieszonkowymi) albo bonellowe. Materace te, nawet jeśli należą do tego samego „gatunku”, mogą się znacząco do siebie różnić – budową, ceną oraz wytrzymałością.

Materace kieszeniowe są najczęściej występującym współcześnie rodzajem materaców w wielu łóżkach. Jak sama nazwa wskazuje, podstawą jego „funkcjonowania” są wykonane z tkaniny kieszenie, w których z kolei umieszczono walcowate sprężyny. Taka budowa zapewnia materacom kieszeniowym elastyczność, ale także sprawia, że materac łatwiej dopasowuje się do naszego ciała, co z kolei przekłada się na bardziej komfortowy wypoczynek. Materace tego rodzaju są jednak, zasadniczo, znacznie droższe w stosunku do materaców bonellowych.

Materac bonellowy, podobnie jak materac kieszeniowy, należy do grona materaców sprężynowych, ale różni się od nich wewnętrzną budową. Sprężyny w tych materacach są bowiem połączone ze sobą, tworząc swojego rodzaju siatkę. Dzięki niej, wypoczynek na takich materacach jest wyjątkowo komfortowy, ale w przeciwieństwie do materaców kieszeniowych, materace bonellowe mają o wiele niższą elastyczność, a co za tym idzie są bardziej podatne na zużycie i ewentualne uszkodzenia – zwłaszcza po długotrwałym korzystaniu. Materace tego rodzaju mają także irytującą tendencję do uginania się pod naporem, przykładowo, gdy ktoś siada na łóżku albo kładzie się obok nas.

4 grudnia, 2020